تعریف کوچینگ چیست؟ کوچ حرفه ای کیست؟

مفهوم کوچینگ یعنی چه؟

کوچینگ چیست و چرا اصلاً وجود دارد؟ آیا می دانستید که کوچینگ و منتورینگ می توانند رویکردهای مؤثری برای توسعه کارکنان باشند؟ محبوبیت هر دوی این موارد با گسترش فضای استارت‌آپی افزایش یافته است؛ به طوری که بسیاری از کارفرمایان از علم کوچینگ علاوه بر افزایش مهارت ها، دانش و عملکرد خود، برای توسعه کارکنان شان استفاده می کنند.

رابرت گاروی (Robert Garvey) و همفکران او معتقدند که اگر کتاب ها و مقالاتی را که فعالان حوزه کوچینگ و منتورینگ نوشته اند، مرور کنید به یقین می رسید که تعریف و مرزبندی مشخصی میان دو مفهوم کوچینگ و منتورینگ وجود ندارد. اگرچه در عمل این دو اصطلاح اغلب به جای هم استفاده می شوند اما به طور حتم می توان بین کوچینگ و منتورینگ تمایز قائل شد.

اگرچه واژه کوچینگ در طول تاریخ بیشتر با ورزش همراه بوده اما در چند سال اخیر این اصطلاح در تجارت، توسعه فردی، مدیریت و رهبری سازمانی، کار تیمی و در هر جنبه ای از زندگی قابل استفاده شده است. امروزه دیگر این یک امر کاملاً حیاتی و بدیهی است که هر فردی یک مربی یا کوچ کنارش داشته باشد تا در دست یابی به اهداف خود در زندگی و کارش به او کمک کند.

پس اگر بخواهیم به زبان خودمانی بگوییم که کوچینگ چیست، باید بگوییم که کوچینگ یک مشارکت بین کوچ و مراجع است که برای همه انسان هایی که تمایل دارند رشد کنند، می خواهند تأثیرگذارتر از قبل باشند، از زندگی شان رضایت بیشتری داشته باشند، روابط بهتری با دیگران داشته باشند و… بسیار واجب است. تا انتهای مطلب با کالج PCC همراه باشید.

کوچینگ چیست؟

مربیگری یا کوچینگ (به انگلیسی: coaching) یک نوع استراتژی عملی و یک رویکرد توسعه ای برای کار کردن و برقرای ارتباط و تعامل با سایر افراد است و می تواند به افراد کمک کند تا قابلیت های شخصی، مهارت های بین فردی و ظرفیت درک و همدلی با دیگران را توسعه دهند.

کوچینگ به روش های مختلفی تعریف شده است؛ اما آیا می دانید هدف کوچینگ چیست؟ کوچینگ برعملکرد بهینه، بهبود کار، توسعه مهارت ها و نحوه دست یابی به اهداف خاص تمرکز دارد، اگرچه ممکن است بر ویژگی های شخصی فرد مانند تعامل اجتماعی یا اعتماد به نفس نیز تأثیر بگذارد.

این فرآیند معمولاً برای یک دوره زمانی مشخص به طول می انجامد یا پایه و اساس یک سبک مدیریتی را تشکیل می دهد. اگرچه بین متخصصان کوچینگ در مورد تعاریف دقیق کوچینگ توافق وجود ندارد، برخی از ویژگی های کوچینگ وجود دارند که همه متخصصان روی آنها توافق دارند. این ویژگی ها عبارتند از:

 • اساساً یک شکل غیر مستقیم توسعه است.
 • بر بهبود عملکرد و رشد یک فرد تمرکز دارد.
 • ممکن است عوامل شخصی را نیز شامل شود اما تأکید اصلی آن بر بهبود عملکرد در کار است.
 • فعالیت های انجام شده هم اهداف سازمانی و هم اهداف فردی دارند.
 • فرصت را برای افراد فراهم می کند تا نقاط قوت و همچنین زمینه های توسعه خود را بهتر ارزیابی کنند.
 • یک فعالیت ماهرانه است که باید توسط افرادی انجام شود که برای انجام آن آموزش دیده اند و به آنها کوچ گفته می شود.
 • به تغییر مسیر فرد و رفتن او به سمتی که می خواهد برود، کمک می کند.
 • از یک فرد در هر سطحی حمایت می کند تا به آن چیزی که می خواهد، تبدیل شود.
 • آگاهی ایجاد می کند، انتخاب را توانمند می کند و منجر به تغییر می شود.
 • پتانسیل فرد را برای به حداکثر رساندن عملکرد خود افشا می کند و به جای آموزش به آنها، کمک می کند که یاد بگیرند.
معنی کوچینگ چیست
کوچینگ چیست؟ از زبان سعید گل محمدی

دقیقاً کوچینگ چیست؟ ما معتقدیم که کوچینگ یک استراتژی عملی می باشد که به افراد کمک می‌کند تا به نتایجی دست پیدا کنند که مد نظرشان بوده است. نتایج ممکن است در مورد ادراکات و باورها و همچنین در مورد رفتار قابل مشاهده و کنش مشخصی باشد. کوچینگ منجر به بینش، کشف و حرکت رو به جلو در راستای منحصر به فرد بودن فرد، درک از جهان و همچنین ارزش ها و ترجیحات می شود.

کوچ کیست؟

کوچ (به انگلیسی: Coach) فرد متخصصی است که به مراجع کمک می کند تا به بهترین های شخصی خود و به نتایجی که در زندگی شخصی و حرفه ای خود می خواهد، دست یابد. کوچ تضمین می کند که مُراجع یا همان کارفرما می تواند بهترین عملکرد خود را ارائه دهد، یاد بگیرد و به روشی که می خواهد توسعه یابد.

کوچ ها به شما نمی گویند چه کاری انجام دهید. درعوض آنها از شما می خواهند که تحلیل کنید، تأمل نمایید و سپس دست به اقدام بزنید. به نظر شما نتیجه مورد نظر در یک پروسه کوچینگ چیست؟ نتیجه این است که شما را قادر سازد تا در یکی از حوزه های زندگی شخصی و یا کاری خود به موفقیت بهتری دست یابید. بلی، کوچ به جای آموختن به افراد به آنها کمک می‌کند تا خودشان یاد بگیرند!

یعنی وظیفه کوچ این نیست که بگوید چگونه به موفقیت دست یابید، بلکه این است که به شما کمک کند تا پتانسیل درونی خودتان را فعال نمایید.

اینفوگرافیک مهارت های کوچینگ
وظایف یک کوچ حرفه ای

کوچ های کارآمد و سیستماتیک:

 • بر روابط حرفه ای و کبفیت همکاری تمرکز می کنند نه روابط فردی!
 • به مردم و کاری که انجام می دهند، علاقه مند هستند.
 • مُراجع خود را به چالش می کشند.
 • آنها را به توسعه آپشن ها و حق انتخاب ها تشویق می کنند.
 • ادراکات را تغییر می دهند! یعنی به مردم کمک می کنند چیزها را متفاوت ببینند.
 • برای حرکت رو به جلو، تعهد و انگیزه ایجاد می کنند.
 • دارای مهارت های اجتماعی خوبی هستند.
 • به برابری و تنوع احترام می گذارند و ارزش قائل می شوند.

مزایای کوچینگ چیست؟

آن کشوری می تواند خدمات کوچینگ را توسط نیروی کار ماهر و ارزشمند ارائه دهد که با دیگران برای توانمندسازی و حمایت و محافظت از مردم با تمرکز بر پیشگیری، مداخله زودهنگام و توانمندسازی کار کند.

این امر به معنای حمایت از افرادی است که از این خدمات برای توسعه قابلیت های شخصی خود استفاده می کنند تا بتوانند رهبری خود را به بهترین نحو اعمال کنند. همچنین به معنای داشتن نیروی کاری است که مهارت های بین فردی و قابلیت های رهبری را برای کار با افراد مختلف به روش های مختلف دارا هستند.

آن همچنین به معنای توسعه یک فرهنگی است که مردم در آن فرهنگ احساس ارزشمندی، توانمندی، الهام، انگیزه و توانایی برای دیدن و استفاده از فرصت ها برای انجام کارها را دارند. و این یعنی ترویج توانمندسازی و مشارکت، درک هر فرد در خانواده و جامعه و شناسایی و تکیه بر نقاط قوت افراد و جوامع.

اگر تعداد زیادی از افراد از خدمات کوچینگ استفاده کنند، این امر می تواند تأثیر گسترده تری بر خدمات و فرهنگ سازمانی بگذارد. فرهنگی که در آن مردم گوش می دهند، مراقبت و دلسوزی نشان می دهند، دیدگاه های دیگران و امکانات جدید را با آغوش باز می پذیرند و…

کوچینگ می تواند به افراد کمک کند تا چالش های خود را بیشتر درک کنند و انتخاب های آگاهانه ای در مورد آینده خود داشته باشند. کوچینگ می تواند به افراد کمک کند تا برای ایجاد تفاوت و بهبود اثربخشی خود، قدرت بیشتری داشته باشند و می تواند توانایی آنها را در استفاده از طیف وسیعی از سبک های تأثیرگذاری و رهبری تقویت کند.

سازمان هایی که می خواهند بفهمند مزایای کوچینگ چیست و این مزایا را به حداکثر برسانند، باید بر افزایش گستره و در دسترس بودن آن تمرکز کنند تا یک فرهنگی از کوچینگ ایجاد کنند که در سراسر نیروی کار آنها نفوذ کند. این بدان معناست که کوچینگ باید از جانب مدیران ارشد سازمان حمایت شود، اما محدود به حمایت آنها هم نباشد. سازمان ها همچنین باید منابعی را برای توسعه قابلیت کوچینگ داخلی خودشان اختصاص دهند.

به طور کلی مزایای معمول کوچینگ عبارتند از:

 • بهبود مهارت های ارتباطی و بین فردی
 • توسعه قابلیت های رهبری و مدیریت
 • یافتن راه حل های پایدار برای مسائل شخصی و کاری
 • افزایش ظرفیت برای حل تعارض و مدیریت اختلاف
 • تغییرات مثبت در نگرش ها و انگیزه ها
 • افزایش اعتماد به نفس شخصی
 • بهبود عملکرد مدیریتی
 • احساس مشارکت، ارزش و حمایت بیشتر
 • احساس آمادگی بیشتر برای تغییر نقش یا تغییر سازمانی

تمایز و تفاوت بین منتورینگ، مشاوره، آموزش، درمان و کوچینگ چیست؟

منتورینگ در محل کار تمایل به توصیف یک رابطه ای دارد که در آن یک همکاری که با تجربه تراست، دانش و اطلاعات خود را برای حمایت از توسعه یک کارمند بی تجربه به اشتراک می گذارد. یکی از تمایزات کلیدی بین منتورینگ و کوچینگ این است که روابط منتورینگ نسبت به کوچینگ طولانی مدت تر است.

مقایسه کوچ و منتور
فرق بین منتور و کوچ

به عنوان مثال یک مدیر مالی منطقه ای ممکن است توسط همتای خود در سطح گروهی در یک دوره طولانی راهنمایی شود تا رویکرد مناسبی برای تعامل با هیئت مدیره، نحوه ارائه به تحلیلگران و سر و کار داشتن با بودجه های چالش برانگیز دپارتمان اتخاذ نماید.

 • منتورینگ (Mentoring)

منتورینگ زمانی است که یک همکار ارشد که باتجربه تر، داناتر و عاقل تر به نظر می رسد، توصیه ای می کند و الگویی ارائه می دهد. منتورینگ شامل بحث های گسترده ای است که ممکن است محدود به زمینه کاری هم نباشد. یک منتور می تواند یک حامی با تجربه حرفه ای عالی در زمینه کاری مُراجع  خود باشد.

 • مشاوره (Consultancy)

یک مشاور، تخصص ارائه می دهد و مشکلات کسب و کار را حل می کند یا به طور کلی یک تجارت توسعه می دهد. یک مشاور با کل سازمان یا بخش های خاص آن سروکار دارد و نه افراد درون آن. مشاوران فقط به طور غیر مستقیم بر افراد تأثیر می گذارند. متقاضیان مشاوره معمولاً به دنبال راهنمایی و مشاوره هستند و یک مشاور برای حل مشکل آنها کار می کند.

 • درمان (Therapy)

درمان، کار با مُراجعی است که به دنبال رهایی از علائم روانی یا فیزیکی است. مشتری خواهان شفای عاطفی و رهایی از دردهای روانی است. درمان با سلامت روان مُراجع سروکار دارد اما کوچینگ با رشد ذهنی مشتری سروکار دارد. انگیزه مُراجع از درمان یا مشاوره معمولاً دور شدن از درد یا ناراحتی است، نه حرکت به سمت اهداف مورد نظر. هم درمان و هم مشاوره به احتمال زیاد بیشتر مستلزم درک تجربیات گذشته هستند.

 • آموزش (Training) و تدریس (Teaching)

آموزش فرآیند کسب مهارت ها یا توانایی های دانش بنیان از طریق مطالعه، تجربه یا تدریس است. مربی طبق تعریف، متخصص است و دوره آموزشی احتمالاً بر روی مهارت های خاصی برای نتایج فوری تمرکز دارد.

تدریس، دانش را از معلم به دانش آموز منتقل می کند. معلم چیزی می داند که دانش آموز نمی داند. اما در کوچینگ برعکس است. مُراجع  متخصص است و پاسخ ها را دارد، نه کوچ.

روش ها و رویکردهای مختلف استفاده از کوچینگ کدامند؟

1- کوچینگ غیر رسمی بین دو نفر یا گروهی از افراد
(
An informal coaching between two people or a group of people)

ما می توانیم برای گفتگوی بهتر بین افراد و بین همکاران از رویکرد گفتگوی غیررسمی کوچینگ بین دو نفر یا گروهی از افراد استفاده کنیم. اگر می خواهید از دیگران و خودتان حمایت کنید تا چیزها را متفاوت ببینید، ممکن است از این نوع کوچینگ استفاده کنید.

هدف گفتگوی غیر رسمی کوچینگ چیست؟ تشویق تفکر و تأمل! چرا که می تواند فرصتی را برای مردم فراهم کند تا چیزها را از منظری تازه ببینند، توانایی های خود را توسعه دهند، موقعیت خود را درک کنند و انتخاب های روشنی در مورد کارهای بعدی داشته باشند.

این نوع رویکرد می تواند به افراد کمک کند تا موقعیت خود را درک کنند و در مورد اقدامات بعدی تصمیمات روشنی داشته باشند. این کار مستلزم گوش دادن به همدیگر با دقت بیشتر، استفاده از سؤالات باز و پرهیز از سریع تر رسیدن به نتیجه گیری است. این بدان معناست که به جای اینکه صرفاً به دیدگاه خود پایبند باشیم، نسبت به احتمالاتی که در گفتگو مورد بررسی قرار می گیرند، باز بمانیم.  گفتگوی غیر رسمی می تواند به گروه هایی از مردم کمک کند تا با هم همکاری بیشتری داشته باشند و رویکردهای جدیدی را ارائه دهند.

2- یک رویکرد غیررسمی کوچینگ بین مدیر و کارمند
(
An informal coaching approach between manager and worker)

رهبران در تمام سطوح از کوچینگ به عنوان یکی از طیف های وسیع سبک رهبری استفاده می کنند. مدیران و کارکنان در صورت استفاده از کوچینگ می توانند روابط کاری خود را مؤثرتر کنند. یک مدیر می تواند به یک کارمند کمک کند تا با کوچینگ، مسائل و مشکلات خودشان را شناسایی کرده و راه حل های خودشان را ارائه دهد، نه اینکه خود مدیر راه حل هایی را به این کارمند تحمیل کند.

به نظر شما هدف این رویکرد کوچینگ چیست؟ بله، تمرکز رهبر بر توانمند ساختن سایر افراد و کارمندان برای اینکه قابلیت های خودشان را توسعه دهند و راه حل های شخصی شان را برای برون رفت از یک چالش ارائه دهند! این امر به معنای گوش دادن بیشتر و تلاش برای درک نقطه نظرات دیگران است به جای اینکه دیدگاه ها و رویکردهای خود مدیر بر کلرمندان تحمیل شود.

3- کوچینگ رسمی
(
Formal coaching)

کوچینگ رسمی می تواند برای یادگیری، توسعه یا بهبود عملکرد استفاده شود. هدف کوچینگ بین کوچی (Coachee) یا فردی که کوچ می شود می شود و کوچ، مورد توافق قرار می گیرید یعنی کوچی و کوچ در مورد اینکه تمرکز یا هدف کوچینگ چیست، فرآیند کوچینگ چگونه انجام می شود و نحوه مدیریت محدوده های پیرامون کوچینگ به توافق می رسند.

کوچینپ رسمی می تواند یک به یک بین یک کوچی و کوچ داخلی، بین یک کوچی و یک کوچ خارجی یا بین تیم یا گروهی از افراد و یک کوچ یا یک تیمی از کوچ های داخلی یا خارجی انجام شود.

مدل ها و انواع کوچینگ
انواع کوچینگ چیست؟

6 نوع اصلی کوچینگ چیست؟

1- کوچینگ اجرایی (Executive Coaching)

کوچینگ اجرایی که کوچینگ رهبری (leadership coaching) یا کوچینگ عملکرد (performance coaching) هم نامیده می شود، افرادی مانند مدیران ارشد، مدیران تجاری، مدیران اجرایی و رهبران ارشد یک سازمان را هدف قرار می دهد که در پست های رهبری هستند و توسعه عملکرد برای آنها یک موضوع مهم و کلیدی است. به نظر شما تمرکز این نوع کوچینگ بر چیست؟

 • ارتقای عملکرد
 • رشد کسب و کار و مهارت های رهبری
 • رساندن استعدادها و توانایی ها به سطحی جدید
 • کمک به شخص برای سازگاری با موقعیت های جدید
 • در اختیار نهادن ابزارها و استراتژی های فوق العاده برای پیشرفت سریع
 • مدیریت بهتر تغییرات سازمانی و تیمی
 • حل تعارضات و اختلافات فردی کارکنان

در جلسات یک به یک کوچینگ اجرایی، به مراجعین فرصتی برای تفکر و توسعه داده می شود تا از نقاط قوت خود آگاهی یابند و بر روی نقاط ضعف یا مسائل خاصی که آنها را چالش برانگیز می دانند، کار کنند. این فرآیند می تواند بستری قدرتمند برای بهبود عملکرد در محیط های کاری باشد.

2- کوچینگ شغلی (Career coaching)

کوچینگ شغلی برای آن افرادی مناسب است که به تازگی کار یا حرفه ای را شروع کرده اند و می خواهند پیشرفت کنند یا در حرفه خود تغییراتی ایجاد نمایند. تمرکز کوچینگ شغلی بر چیست؟

 • ارزیابی مهارت ها
 • درک بازار کار
 • درک فرآیندهای سازمانی
 • شناسایی فرصت ها و نقش های مبتنی بر شغل
 • توسعه برنامه های انتقال شغلی
 • ارائه راه حل هایی در مسیر پیشرفت شغلی
 • استخدام در یک شغل دلخواه و مطلوب
 • کسب مهارت هایی در حوزه رزومه نویسی و مصاحبه های شغلی

کوچینگ شغلی به مشتریان کمک می کند تا دنیای کار و پیشرفت شخصی خود را درک کنند. در این فضا، کوچ ها به مراجعین خودشان کمک می کنند تا در حرفه کاری خود با هدف افزایش قابلیت اشتغال، پیشرفت کنند.

3- کوچینگ مهارت ها (Skills Coaching)

این نوع کوچینگ بیشتر جنبه فردی داشته و معمولاً روی اهداف مرتبط با نیازهای کارکنان یک سازمان متمرکز است. با کمک به بهبود عملکرد موجود از طریق دستیابی به اهداف تعیین شده، کوچ مهارت بر روی موارد زیر تمرکز دارد:

 • شناسایی و اصلاح اهداف شغلی
 • پرچم گذاری اهداف در نقش های موجود
 • شناخت نیازهای توسعه شخصی و شغلی و مسلط شدن بر یک مهارت جدید
 • یادگیری مهارت های جدید برای بهبود شغلی یا تغییر شغل
 • شناسایی نقاط ضعف و قوت کارکنان و بهبود مهارت های فنی آنها
 • مهارت پیدا کردن برای فعال کردن عملکرد بهتر مرتبط با دستیابی به وظایف خاص

جلسات کوچینگ مهارت  شامل برنامه هایی است که متناسب با دانش، تجربه، بلوغ و جاه طلبی یک فرد خاص طراحی شده اند. راستی تمرکز این نوع کوچینگ چیست؟ دستیابی به اهداف فردی و شرکتی!

کوچ هایی که این برنامه ها را اجرا می کنند، معمولاً دارای صلاحیت ها و تجاربی هستند که سعی می کنند به کارمندان بفهمانند که آنها قدرت رشد و پیشرفت را دارند و مهارت هایی را به آنها یاد بدهند که برای ادامه موفق کار خودشان نیاز دارند.

4- کوچینگ زندگی (Life Coaching) یا کوچینگ زندگی شخصی (Personal Life Coaching)

لایف کوچینگ یا همان کوچینگ زندگی همه فعالیت های خارج از محیط کاری را در بر می گیرد و به مُراجع کمک می کند تا با گام برداشتن در راستای اهداف خودشان، هدف و مسیر زندگی خودشان را پیدا کنند.

کوچینگ زندگی شخصی هم قصد دارد از افرادی حمایت کند که مایلند نوعی تغییر مهم در زندگی خود ایجاد کنند. کوچ های زندگی شخصی به مشتریان کمک می‌کنند تا:

 • آنچه را که در زندگی می‌خواهند، کاوش کنند.
 • رویاها و آرزوهای قابل دستیابی داشته باشند.
 • پاسخ ها و راه هایی برای دستیابی به اهداف خود پیدا کنند.
 • بر پتانسیل، مهارت ها و استعدادهای شخصی خودشان تأکید داشته باشند.

این نوع کوچینگ به مُراجع کمک می کند تا پاسخ ها را بر اساس ارزش ها، ترجیحات و دیدگاه های خود کشف کنند و کیفیت تجربه زندگی و قدرت پیشبرد اهداف را در خودشان افزایش دهند. این کوچینگ همچنین تلاش می کند تا با پرسیدن سوال و به چالش کشیدن مُراج، آنها را ترغیب و تشویق نمایند تا پاسخ را از درون خود بیابند.

5- کوچینگ رابطه (Relationship Coaching)

هدف کوچینگ رابطه چیست؟ کمک به افراد، زوج ها و گروه ها برای ایجاد روابط سالم تر و رضایت بخش تر! لازم به ذکر است که کوچینگ رابطه تنها محدود به زندگی خانوادگی و عاشقانه نبوده و تمرکز مربیگری رابطه، رسیدگی به چالش های موجود یا بالقوه در روابط با سایر افراد است. کوچ رابطه کارش را از طرق مختلف انجام می دهد، از جمله:

 • مورد تردید قرار دادن فرضیات
 • شناسایی الگوهای رفتاری در دوست یابی، جذب دوستان، روابط با همکاران و…
 • تعیین مرزهای رابطه واضح و سالم در محی کاری، شخصی یا…
 • کشف مکانیسم های شنیداری جدید
 • کمک به روش هایی برای بیان بهتر احساسات و دیدگاه ها

کسانی که  اقدام به این نوع کوچینگ می کنند از طریق حل تعارض و تکنیک های ارتباطی مؤثر، مدیریت استرس و راه هایی برای تقویت سلامت عاطفی خودشان کوچ خواهند شد.

6- کوچینگ کسب و کار (Business Coaching)

بیزینس کوچینگ، کوچینگ تجاری یا کوچینگ کسب و کار با تعیین اهداف و برنامه های عملیاتی مشخص برای دستیابی به آن اهداف، غلبه بر باورهای محدود کننده و شناسایی فرصت ها و استراتژی های رشد اقتصادی به شرکت ها و انواع کسب و کارها کمک می کند تا ارتقا یابند.

این نوع کوچینگ در سال های اخیر توسعه و رواج زیادی در بین صاحبان کسب و کار پیدا کرده است. راستی به نظر شما تمرکز اصلی بیزینس کوچینگ چیست؟ درست حدس زدید! کمک به کارآفرینان و صاحبان کسب و کار بزرگ و کوچک و هر نوع فعالیت انجام شده در فضای کسب و کار با هدف توسعه استراتژیک یک تجارت موفق.

و اما هدف بیزینس کوچینگ:

 • رسیدن از نقطه A (جایگاه حاضر) به نقطه B (جایگاه ایده آل)
 • توسعه فردی و پیشرفت در مسیر شغلی خود
 • هموار کردن راه را برای رسیدن به اهداف و موفقیت افراد
 • انگیزه دادن به افراد برای تعهد و مسئولیت پذیری بیشتر
 • پشت سر گذاشتن درگیری ها و موانع ذهنی، مسائل کاری یا مشکلات زندگی

سخن پایانی

این نکات مهم را در هنگام کوچینگ به یاد داشته باشید:

 1. در یک رویکرد غیررسمی کوچینگ، شما این هدف مثبت را دارید که روی طرف مقابل، روی نقاط قوت و چالش های او و مهارت هایی که به دست خواهد آورد، تمرکز کنید.
 2. با استفاده از کوچینگ می توانید فضایی فراهم بیاورید که در آن شما و دیگران بتوانید دیدگاه های یکدیگر را بیشتر درک کنید.
 3. یک کوچینگ واقعی مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل است.
 4. اگر به هر دلیلی از یک کوچ کمک می گیرید، به شخصی که در گفتگوی کوچینگ شرکت دارد، توجه کنید و سعی کنید با او رابطه برقرار کرده و آنچه را که می گوید، درک نمایید. این امر مستلزم آن است که با دقت به صحبت های طرف مقابل و نحوه بیان او گوش فرا دهید.
 5. سعی کنید آنچه که طرف مقابل می گوید را خلاصه یا بازنویسی کنید تا به او کمک نمایید تا درباره موقعیت خودش تأمل نماید، به جای اینکه قضاوت شخصی خودتان را به او توصیه نمایید.
 6. از سؤالات باز استفاده کنید تا طرف مقابل را تشویق کنید تا مطالب بیشتری بیان کند.
 7. برای ارائه بازخورد صادقانه، واضح و خاص و در عین حال اطمینان از مثبت و باز ماندن رابطه، آماده باشید.

1 دیدگاه برای “تعریف کوچینگ چیست؟ کوچ حرفه ای کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.