22 مدل از انواع لایف کوچینگ (کاملترین لیست)

انواع کوچینگ زندگی (لایف کوچینگ) کدامند؟ امروزه کوچینگ به یک پوئن ویژه برای سازمان ها و اشخاص در سراسر جهان تبدیل شده و نیاز به آن، در همه مراحل زندگی به وضوح دیده می شود.

مربی زندگی کمک می کند تا افراد از طریق ایجاد تغییر در خودشان، به موفقیت و زندگی بهتر دست یابند. نکته قابل توجه این است که ابتدا با انواع مختلف مربی زندگی آشنا شویم و سپس با توجه به نیازهایمان برای خود یکی را انتخاب کنیم.

مربی زندگی کسی است که می تواند به شما کمک کند تا حس بهتری داشته، به اهداف خود برسید و در نهایت زندگی خود را بهبود بخشید. با این حال ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید یک کوچ دقیقاً چه کاری انجام می دهد و جلسه کوچینگ چگونه است؟ یا شاید کنجکاو هستید که چگونه یک مربی زندگی شوید؟!

کوچینگ به شما کمک می کند تا بدانید در ذهن تان چه می گذرد! زمانی که حس می کنید نمی توانید به اهدافی که می خواهید برسید، یا از زندگی خود ناامید شده اید، کوچینگ بهترین راه حل است. یک مربی زندگی می تواند به شما کمک کند تا بفهمید دقیقاً مشکل از کجاست و نشان می دهد که چه چیزی باید تغییر کند.

یک مربی زندگی مانند دوستی دلسوز و مهربان است که همواره از شما حمایت کرده، به حرفهایتان گوش می دهد و به شما ایمان دارد. کوچینگ زندگی به شما کمک می کند به زندگی ایده آلی که همیشه مد نظر داشتید، دست یابید. حال در ادامه با ما همراه شوید تا با انواع کوچینگ زندگی آشنا شویم و بفهمیم کدامیک برای ما مناسب است!

22 نوع مختلف از انواع لایف کوچینگ (کوچینگ زندگی)

1- کوچ مسئولت پذیری (Accountability Coach)

کوچینگ مسئولیت پذیری، حرفه ای است که با شما همکاری می کند تا به توسعه مهارت های جدیدی که برای حل مشکلات و مدیریت زندگی خود نیاز دارید، برسید. استخدام یک مربی مسئولیت پذیری مزایای متعددی دارد که این مزایا هم بلند مدت و هم کوتاه مدت می باشد.

مربی مسئولیت پذیری به شما کمک می کند تا مهارت ها و دانشی را که برای مدیریت هوشمندانه زندگی و ایجاد تغییرات مثبتی که به آن نیاز دارید، توسعه دهید.

مهارت های لازم برای مربی مسئولیت پذیری:

 • دقیق و ماهر بودن در انجام کارها
 • داشتن مسئولیت پذیری
 • کمک به افراد برای رسیدن به اهداف
 • داشتن استعداد برای شناسایی باورهای محدود کننده خود و غلبه بر آنها
 • پایبند بودن به اهداف، ارزش ها و چهارچوب ها
 • افزایش بهره وری

2- کوچ بیماری (Sickness Coach) یکی از شاخه های انواع لایف کوچینگ

کوچ بیماری می تواند بر اساس زمینه ای که در آن تخصص دارد، به مربیگری بپردازد که ما در اینجا درباره یکی از شاخه های آن یعنی راجع به بیماری سرطان به شما خواهیم گفت!

مقابله با همه نوع بیماری به خصوص سرطان، برای بیماران، خانواده ها و دوستان سخت است. این بیماری می تواند هم لحاظ فیزیکی، هم از لحاظ روحی و عاطفی به شخص ضربه بزند.

مربی سرطان معتقد است که بیماری سرطان به معنای پایان زندگی فرد نیست. پس از تشخیص بیماری، ممکن است فرد احساس پریشانی، خشم و افسردگی کند.

در این شرایط است که کوچینگ سرطان می تواند به شخص بیمار کمک کند! مربی سرطان با بیماران سرطانی یا اعضای خانواده آنها صحبت کرده و راهنمایی شان می کند، همچنین کمک می کند تا ذهنیت مثبت داشته باشند و تصمیمات درستی بگیرند. مربیان معمولاً در پروسه درمان به بیمار و خانواده اش قدرت و آرامش ذهنی می دهند.

3- کوچ درگیری (Conflict Coach)

مربی درگیری، زیر مجموعه ای از لایف کوچینگ است. مربیان درگیری استاد ارتباطات هستند و می توانند با دو طرف که با هم اختلاف دارند، صحبت کرده و از طریق مذاکره و میانجیگری به آنها کمک کنند تا با هم به تفاهم رسیده و در زمینه های مثبت، نقطه اشتراک بیابند.

آنها می توانند به شرکت ها، مشاغل کوچک و افراد در حل اختلافات و همچنین زوج هایی که با هم اختلاف دارند، مشاوره و راهنمایی ارائه دهند. در مربیگری درگیری، مربی تلاش خواهد کرد تا از فرد در مدیریت یا حل و فصل اختلافات حمایت کند.

کوچینگ درگیری می تواند ابزار قدرتمندی برای کمک به مدیریت اختلافات باشد. او کمک می کند تا فرد برای حل مشکلات و بهبود وضعیت، کاری انجام دهد. کوچینگ تضاد یا درگیری، می تواند در بیشتر اختلافات، چه به صورت رسمی و چه غیررسمی مفید باشد.

4- کوچ خلاقیت (Creativity Coach)

یک مربی خلاقیت به افراد کمک می‌کند تا به خلاقیت های وجودی خود پی ببرند. مشتریان مربیان خلاقیت می توانند از حوزه های مختلفی همچون هنرمندان، نویسندگان، نوازندگان، مخترعان و مبتکران باشند. کوچینگ خلاقیت به افراد کمک می کند تا استعدادهای هنری و درونی خود را شکوفا کنند.

مربیان خلاقیت به مشتریان کمک می کنند تا افراد بتوانند اهداف دست یافتنی برای خود تدوین کنند؛ همانند: به پایان رساندن یک پروژه هنری، طراحی محصولات جدید نوآورانه، یا توسعه استراتژی های صنعتی و… همچنین کوچینگ خلاقیت مشتری را در ارزیابی، درک نقاط قوت، علایق، خواسته‌ها و ارزش‌هایش راهنمایی می کند.

از دیگر مزایای مربی خلاقیت، تسهیل در پیشرفت شخص با به چالش کشیدن باورهای محدود کننده او می باشد. این نوع از لایف کوچینگ، مهارت ها و انعطاف پذیری افراد را افزایش می دهد و از آنها حمایت کرده و انگیزه شان را دوچندان می کند.

5- کوچ دوست یابی (Dating Coach)

کوچینگ دوستیابی نیز یکی دیگر از انواع مفید و مؤثر لایف کوچینگ است. مربی دوستیابی کسی است که از افراد در یادگیری مهارت های حیاتی برای برقراری رابطه با دیگران، حمایت می کند. مربیان دوست یابی، به شما می آموزند که مهارت های حل مسئله را توسعه دهید.

آنها به مشتریان خود کمک می کنند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و بفهمند واقعاً در یک دوست، به دنبال چه چیزی هستند. برخی از افراد نمی توانند دوستان خوبی برای خودشان انتخاب کنند، دقیقاً همین موقع است که کوچینگ دوست یابی به درد می خورد. مربیان به افراد، نحوه شناسایی الگوهای منفی را می آموزند تا با توجه به این الگوها، دوستان خوبی برای خود پیدا کنند.

6- کوچ تنوع (Diversity Coach)

کوچینگ تنوع، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های رهبری را بیابند و در مورد ایجاد تنوع، آگاهی ها و اطلاعات خود را افزایش دهند. مربی می تواند روش های فعلی مشتریان را بررسی کند و سیاست‌های جدیدی را برای ایجاد تنوع، به کار گیرد. همچنین از تیم‌ها و سازمان‌ها حمایت می‌کند تا شیوه‌های رفتاری قدیمی را شناسایی کنند و یک فرهنگ واقعاً فراگیر به وجود آورند و مشتاقانه از حداکثر پتانسیل خلاقانه و نوآورانه خود استفاده کنند.

مربیگری تنوع، یک فرد را از یک تماشاگر منفعل به یک حامی فعال تبدیل می کند که نه تنها تنوع را می پذیرد بلکه سایر افراد را نیز درگیر، تشویق و حمایت می کند تا همین کار را انجام دهند. علاوه بر آن، دید فرد را نسبت به خود و دنیای اطرافش تغییر داده و گسترش می دهد.

7- کوچ طلاق (Divorce Coach)

طلاق یکی از سخت ترین مراحل زندگی است که افراد با آن مواجه می شوند. مربیان طلاق از افرادی که می خواهند طلاق بگیرند حمایت کرده، به آنها انگیزه داده و راهنمایی شان می کنند. کوچینگ طلاق، به مشتریان کمک می کند تا مزایا و معایب طلاق را بسنجند. سپس به آنها برنامه ای برای پیشبرد فرآیند طلاق ارائه می دهند.

مربی طلاق به فرد چشم اندازی از زندگی پس از طلاق را نشان می دهد تا درست و منطقی تصمیم بگیرد. او یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده است که به فرد طلاق گیرنده در زمینه برنامه ریزی، فرزندپروری مشترک، شکوفایی فرزند، تأثیر طلاق بر فرزندان و سایر موضوعات مرتبط با آن راهنمایی می دهد.

نکته قابل توجه این است که کوچینگ طلاق، یک روش درمانی نیست بلکه فقط راهنمایی و حمایت از فرد می باشد تا در این مرحله حساس از زندگی اش تنها نباشد و بتواند از پس آن به درستی بربیاید.

8- کوچ توانمندسازی (Empowerment Coach)

بسیار غم انگیز است که بسیاری از مردم به خودشان باور و اعتقاد ندارند. یک مربی توانمندسازی با مشتریانی کار می کند که می خواهند احساس شادی و اعتمادبنفس قوی داشته باشند. تعداد زیادی از مشتریان آسیب های شخصی مانند نداشتن خانواده خوب، روابط بد، تجربه های سخت زندگی و کاری را پشت سر گذاشته اند.

کوچینگ توانمندسازی، به مشتریان کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس در مورد اینکه چه کسی هستند، زندگی سالمی ایجاد کرده و عشق و احترامی را که لایق آن هستند، دریافت نمایند.

کوچ توانمندسازی می تواند با استفاده از کوچینگ، راهنمایی، آموزش و ارائه خدمات آموزشی به مشتریان کمک کند تا پتانسیل خود را در زمینه های بخصوصی بیابند، آنها را توسعه دهند و به اهداف خود برسند.

9- کوچ تناسب اندام (Fitness Coach) مهمترین گرایش از انواع لایف کوچینگ

بسیاری از افراد برای رسیدن به اندام خوب، تلاش می کنند. کوچینگ تناسب اندام که نوع دیگری از کوچینگ زندگی است، به مشتریان کمک می کند تا توانمندی، اعتماد به نفس و قدرت کسب کنند. یک مربی تناسب اندام در مشتریان خود، طرز فکر مثبت، عادات و تغذیه بهتر، و یک سبک زندگی مناسب به وجود می آورد.

مربیان تناسب اندام می توانند یک برنامه شخصی متنوع جهت دستیابی به اهداف خاص تان، برای شما طراحی کنند تا در کنار رسیدن به اندام دلخواه، سبک زندگی سالم و عالی را نیز تجربه نمایید. بهره گیری از مربی تناسب اندام، برای همه بسیار مفید و مؤثر است.

10- کوچ مالی (Financial coach)

کوچینگ مالی، عادات و طرز فکر مالی افراد را تغییر می دهد. آنها چگونگی بهبود وضعیت مالی را به مشتریان خود یاد می دهند. مربیگری مالی به افراد کمک می کند تا از شر بدهی های خود خلاص شوند، پولی برای بازنشستگی پس انداز کنند و یک صندوق اضطراری برای روز مبادای خود بسازند.

مربیان مالی شما را در ایجاد رابطه مثبت با پول و ایجاد انگیزه‌ برای پس انداز و خرج کردن راهنمایی کرده، سپس در شما حس مسئولیت پذیری را به وجود می آورند. آنها شما و طرز فکرتان را می شناسند و کمک می کنند تا اهداف و عادات مالی صحیحی را برای خود ایجاد کنید. این عادات می توانند شامل مدیریت روزانه پول و برنامه ریزی مالی برای اهداف بلندمدت باشند.

به کمک مربی می توانید چالش های مالی خود را شناسایی کرده و راه حل هایی برای غلبه بر آنها بیابید. مدیریت مالی را یاد می گیرید و می توانید برای دخل و خرج خود برنامه ریزی داشته باشید.

11- کوچ سلامت (Health Coach)

داشتن یک زندگی شاد و سالم مهم است. کوچینگ سلامت، افراد را راهنمایی می کند تا اهدافی را برای خود تعیین کنند، با انگیزه بمانند، عادات ناسالم را تغییر دهند و به سلامتی بهتری دست یابند. مربیگری سلامت به عنوان بخشی از لایف کوچینگ، باعث ایجاد سبک زندگی عالی از طریق رژیم غذایی سالم، ورزش و مراقبت از خود می شود.

امروزه شیوع بیماری های مزمن و مرتبط با کم تحرکی و عادات زندگی ناسالم، در حال افزایش است. بهره گیری از مربیگری سلامت، موجب پیشگیری و کاهش این بیماری ها می شود. همچنین مشکلات روحی افراد را نیز برطرف می کند.

مربیان سلامت عامل تغییر هستند! با مربیگری سلامت می توان نحوه ارتباط و تعامل با افراد را یاد گرفت و در زندگی تحول ایجاد کرد. هلس کوچ باعث می شود تا ما در برابر زندگی خود مسئول باشیم و یاد بگیریم بهتر و سالم تر زندگی کنیم.

12- کوچ نوآوری (Innovation Coach)

اصطلاح تفکر خارج از چارچوب را شنیده اید؟! کوچینگ نوآوری، این تفکر را ایجاد می کند و باعث می شود تا مشتریان منابع، ابزارها و چگونگی ایجاد تغییر در زندگی، حرفه، تیم یا سازمان خود را کشف کنند. آنها ابزارهای حل مسئله و ایده پردازی را به شما نشان خواهند داد.

کوچ نوآوری کسی است که هم می تواند به صورت انفرادی و از راه دور و هم به صورت حضوری و از نزدیک، با شما کار کند. تمرکز جلسه کوچینگ روی شماست، چالشی که می خواهید به آن بپردازید و اقدامی که باید انجام دهید. او به شما گوش می دهد و ابزارها، منابع و پشتیبانی مستمری را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما در تحقق اهداف و موفقیت تان کمک کند.

اگر تازه شروع به تغییر زندگی خود به سبک نوآورانه کرده اید، این نوع از کوچینگ می‌تواند جهت مناسبی برای تلاش های شما فراهم آورده و عملکردتان را بهتر کند.

13- کوچ تغذیه (Nutrition coach) پر طرفدارترین مدل از انواع لایف کوچینگ

یک مربی تغذیه به مشتریان یک برنامه غذایی ارائه می دهد که به طور یکپارچه با سبک زندگی آنها منطبق باشد. همچنین افرادی که از بیماری های مزمن مثل دیابت، کلسترول بالا، فشار خون و بیماری های قلبی رنج می برند، می توانند از کوچینگ تغذیه بهره گیرند.

مربیان تغذیه، به افراد آموزش هایی می دهند تا بر اساس آن، انتخاب های غذایی دقیق تری داشته و به نتایج سلامتی خاصی که مدنظر دارند، برسند.

نکته حائز اهمیت این است که متخصص تغذیه و مربی تغذیه با هم تفاوت دارند. مربیان تغذیه، سلامتی فرد را به عهده خودش می گذارند و به طور کلی در مورد داشتن بدن، ذهن و روح سالم، افراد را راهنمایی می کنند. آنها در واقع درمان کننده نیستند و فقط روش های صحیح تغذیه ای را به مشتریان خود نشان می دهند. در حالی که متخصص تغذیه سعی در درمان بیماری دارد و حتی در صورت نیاز، دارو هم تجویز می کند.

این مربیان به مدرک تخصصی خاصی نیاز ندارند و فقط داشتن تجربه و اطلاعاتشان در این زمینه کافی است. آنها وظیفه دارند سبک تغذیه ای درست و سالم را به افراد بیاموزند.

14- کوچ هدف (Purpose Coach) حیاتی ترین نوع از انواع لایف کوچینگ

کوچینگ هدف مشکلاتی از این قبیل را می تواند حل کند:

 • روابط عاشقانه
 • روابط خانوادگی
 • اهداف شغلی
 • اهداف تناسب اندام
 • ترک عادت های بد
 • غلبه بر موانع ذهنی

کوچینگ هدف با افرادی کار خواهد کرد که احساس می کنند گم شده اند و انگار برای چیز دیگری در نظر گرفته شده اند. او به مشتریان کمک می کند تا هدف و اشتیاق خود را کشف کنند و در زندگی به کار بگیرند. به علاوه به مشتریان خود یک زندگی شادتر و معنادارتر هدیه می دهند.

کوچینگ هدف از مهمترین شاخه های لایف کوچینگ است اما بیشتر بر یافتن جهت و هدفی تمرکز دارند که مشتری را به سمت یک زندگی سازنده تر هدایت کنند. آنها دیدگاهی راه حل محور، نسبت به مشکلات زندگی در شما به وجود می آورند.

15- کوچ بهره وری (Productivity Coach)

مربیگری بهره وری یکی از معروفترین مدل های لایف کوچینگ می باشد. او مشتریان خود را راهنمایی می کند تا با افزایش انگیره، بهره وری شان بهتر شود.

کوچینگ بهره وری چشم انداز شما را تغییر می دهد، علاوه بر آن موجب صرفه جویی در وقت تان شده و زمان تلف شده را کاهش می دهد.

اگر احساس می کنید تحت فشار هستید، استرس دارید و در میان مشکلات گیر افتاده اید، راهنمایی گرفتن از مربی بهره وری باعث می شود اهداف بهتری تعیین کنید، زمان خود را به طور مؤثر برنامه ریزی کرده و مطمئن شوید که توانایی انجام کارهای بیشتر، در زمان کمتر را دارید.

16- کوچ روابط (Relationship Coach) ویژه ترین اصل از انواع لایف کوچینگ

کوچینگ رابطه، حول محور کمک به افراد برای ایجاد رضایت در روابط خود، معمولاً در روابط عاشقانه، متمرکز است. مربی روابط، قوانین ایجاد رابطه و پیدا کردن شریک زندگی خوب را به شما یاد می دهد. او موجب تقویت اعتمادبنفس تان شده و ارتباطات شما را بهبود می بخشد.

مربیان رابطه می توانند فصل نجات دهنده رابطه شما باشند. این افراد متخصصان آموزش دیده هستند و عمیقاً درگیری ها و مشکلات مرتبط با ازدواج را درک می کنند. آنها به شما کمک می کنند تا ارزش های رابطه خود را درک کنید.

مربیگری روابط، در واقع نوعی زوج درمانی نیز به حساب می آید. از طریق زوج درمانی، زوجین می توانند یکدیگر را بهتر درک کنند. در تمام پروسه کوچینگ، درباره تعیین اهداف رابطه، توسعه مهارت‌های جدید و رسیدگی به مشکلات کلیدی، مطالبی را می آموزید.

17- کوچ جنسی (Sex Coach)

کلمه سکس برای هر یک از ما چه معنایی دارد؟ این یک کلمه سه حرفی است که در برخی محافل، از جمله کشور ما تابوهای زیادی دارد. اگر در یک رابطه هستید و متوجه می‌شوید که افراد در برقراری ارتباط با یکدیگر مشکل دارند، ممکن است به فکر یک مربی جنسی باشید. چه به تنهایی و چه با یک شریک زندگی، می توانید به مربی مراجعه کنید.

مربی جنسی به مشتریان در زمینه مسائل جنسی، صمیمیت و روابط کمک می کند. کوچینگ جنسی به مشتریانی که قربانی سوء استفاده شده اند راهنمایی می دهند تا تمایلات جنسی شان را مدیریت کنند. همچنین می تواند شکاف های موجود در آموزش جنسی را پٌر کند. برای این کار، صحبت با یک مربی آنلاین بهترین انتخاب است.

18- کوچ معنوی (Spiritual Coach)

کوچینگ معنوی به عنوان زیرمجموعه ای از انواع لایف کوچینگ، به مشتریان کمک می کند تا ارتباط الهی را در زندگی یا کار خود بیابند.

همچنین آنها ارتباطات عمیق‌تر بین مردم و جهان را بررسی می‌کنند و موجب می شوند مردم درک عمیق تری از دنیایی که در آن زندگی می کنند و انرژی هایی که در آن جریان دارد به دست آورند.

مربیگری معنوی، کمک می کند فرد آرامش یابد و به صدای درونی خود گوش دهد، این افراد تلاش می کنند تا باورهای محدود کننده مشتریان را که آنها را عقب نگه می دارد، کشف کنند، با آنچه که واقعاً هستند ارتباط برقرار نمایند، زندگی شان را تغییر دهند، موانع را برطرف کرده و در نهایت به رویاهای خود برسند.

مربیان آماتور زندگی، مردم را فقط برای دستیابی به زندگی بهتر راهنمایی می کنند، در حالی که مربیان حرفه ای معنوی، حس آرامش، عشق، هدف، تکامل و قدردانی از همه چیز را در افراد پرورش می دهند.

19- کوچ استراتژیک (Strategic Coach) کلیدی ترین مدل از انواع لایف کوچینگ

این مربی مشتریان را در رسیدن به هدف و نتایج دلخواه راهنمایی می کنند و در واقع یک نقشه راه برای هدایت آنها به وجود می آورد. کوچ استراتژیک به افراد روش از بین بردن موانع و منابع مورد نیاز برای رسیدن به اهداف را نشان می دهد.

مربیان استراتژیک که در واقع به نوعی لایف کوچ محسوب می شوند، به افراد برنامه هایی ارائه می دهند تا سریع تر پیشرفت کرده و در زندگی شخصی و کاری، موفقیت های خوبی به دست آورند.

20- کوچ استرس (Stress Coach)

زندگی پر از استرس است و هر فردی برای رهایی از اضطراب و کنترل استرس های درونی خود به یک کوچ استرس نیاز دارد تا بتواند موقعیت‌های سخت را تغییر دهند و یاد بگیرند آرامش خود را در تمام شرایط دشوار حفظ کند. همچنین مربیان استرس به افراد کمک می کنند تا دلیل استرس های خود را پیدا کرده و آن را به صورت مؤثر مدیریت کنند.

مربی استرس یک راه حل سریع برای مشکلات شما نیست بلکه دید شما را نسبت به وضعیت موجود تغییر می دهد و باعث می شود عاقلانه تر به زندگی نگاه کنید. مربیان مدیریت استرس، به شما در برنامه ریزی برای کاهش استرس و داشتن یک زندگی آرام کمک می کنند؛ همچنین با مربیگری استرس، شانس شما برای مقابله با موقعیت های استرس زا بیشتر است!

21- تیم کوچ (Team Coach)

مربیگری فردی با مربیگری تیمی متفاوت است. کوچ تیمی، پویایی تیم را حفظ کرده و موجب انسجام آن می شود و ارتباط بین اعضای تیم را بهبود می بخشد و به گروه این فرصت را می دهد که فراتر از توانایی های فعلی خود تلاش و عمل کنند.

22- کوچ تحول (Transformation Coach) یکی از انواع لایف کوچینگ

تغییر اجتناب ناپذیر است و همه چیز به مرور زمان تغییر می کند که فرهنگ و صنعت را نیز شامل می شود. تحول که با تغییر عادت ها همراه است و قطعاً هر فردی یک چالش جدی است. یک مربی تحول به مشتریان نشان می دهد که چگونه در میان تغییرات حرکت کنند، بینش خود را تغییر دهند و ترس هایشان را از بین ببرند.

کوچینگ تحول آفرین بسیار متفاوت از کوچینگ انتقالی، هدف گرا یا موقعیتی است زیرا در آن مربی به فرد کمک می کند تا فاکتورهای لازم برای یک زندگی حرفه ای و ایده آل را یاد بگیرد و در زندگی خود از آنها بهره ببرد.

انواع لایف کوچینگ؛ پنجره جدید برای تحقق رویاهای شما

در این مقاله ما 22 نوع مختلف از انواع لایف کوچینگ را بررسی کرده و مزایای داشتن انواع مربی که در هر مرحله از زندگی شما می توانند تأثیرگذار باشند را نیز بیان کردیم و بر طبق این نتایج، در می یابیم که مشارکت با مربی مناسب، می تواند یک آینده استثنایی که انتظارش را دارید، برایتان طراحی کند.

کوچینگ به فرد الهام می بخشد و به او قدرت می دهد تا مهارت‌ها، استراتژی‌ها و ابزارهایی را برای رسیدن به یک زندگی عالی و موفق در خود به وجود آورد.

حال سوال اینجاست که آیا شما برای برداشتن گام بعدی آماده اید و می خواهید از اطلاعات موجود بهره برده و از موفقیت خود لذت ببرید؟ ممکن است برایتان سوالاتی در این زمینه پیش بیاید که ما به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

1- تقاضا برای کدام سبک از انواع مربیگری زندگی بیشتر است؟

 • کوچینگ اجرایی
 • کوچینگ زندگی معنوی
 • کوچینگ هوش هیجانی
 • کوچینگ سلامت و تندرستی
 • کوچینگ روابط

2- آیا همه می توانند مربی زندگی باشند؟

کوچینگ زندگی یک رشته به سرعت در حال رشد است و خوشبختانه به تازگی سازمانی به نام PCC تشکیل شده و شما می توانید با کسب مهارت و گذراندن دوره آموزشی، تبدیل به یک مربی زندگی شوید.

3- کوچ زندگی باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

همانطور که گفته شد برای تبدیل شدن به یک مربی زندگی نیاز به مدرک و تحصیلات از یک سازمان معتبر همانند PCC دارید. داشتن پیشینه روانشناسی، تحصیلات آکادمیک و تجربه شرکت در دوره های مکمل، می تواند به طرز شگفت انگیزی به شما کمک کند.

منابع معتبری که در نوشتن این مطلب از آن بهره بردیم: zanderfryer.com و irfoundr.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.