کوچ حرفه ای کیست؟ هر آنچه که باید درباره یک کوچ بدانید

کوچینگ، مشاوره و راهنمایی افراد، برای ایجاد تغییرات و بهبود شرایط زندگی و کاری آنها است تا بتوانند از این طریق پتانسیل و ویژگی های فردی خویش را بهبود ببخشند. با بهره گیری از یک کوچ حرفه ای، هم مدیران و هم کارمندان می توانند به تعالی و موفقیت برسند. همچنین، افراد با استفاده از آن، زندگی خود را بهبود می بخشند و انگیزه پیدا می کنند. در واقع تمرکز آن بر روی نقاط قوت و آینده افراد است.

بسیاری از سازمان‌ ها، با بازاری غیرقابل پیش ‌بینی مواجه هستند که برای ایجاد تغییرات وپیشرفت نیازمند دریافت مشاوره و راهنمایی می باشند. مدیران هم چالش هدایت تیم ها و ایجاد تغییرات و هم چالش یادگیری چگونگی تعامل با کارمندان و توسعه کار را دارند. علاوه برآن، مدیران باید توانایی اداره و ارتباط با کارکنانی که دور کاری می کنند را نیز داشته باشند.

مربیگری حرفه ای یا اجرایی مدتی است که توسط مشاغل، رهبران و تیم ها به کار گرفته شده و به صورت مداوم در هر دوره متوالی توسعه یافته است. در محیط کاری پیچیده و به سرعت در حال تغییری که اکنون با آن روبرو هستیم، مربیگری حرفه ای بیش از هر زمان دیگری طرفدار دارد.

برای آشنایی بهتر با این که کوچینگ چیست و کوچ حرفه ای چه کاری انجام می دهد، این مقاله می تواند برای همه از جمله مدیران شرکت ها و اشخاص در زندگی و کسب وکارمفید باشد. با یادگیری اصول مربیگری و استفاده از آن می توانند هم در زندگی شخصی و هم در کسب و کار خود، فرد موفقی باشند.

کوچ حرفه ای کیست؟

هنگامی که مربیگری حرفه ای (به انگلیسی: Professional Coach) به درستی انجام شود، تبدیل به یک ویژگی برای شرکای تجاری و منابع انسانی می شود که از آن برای توسعه استعدادهای کلیدی، مشارکت و حفظ کارمندان بهتر، و پرورش مدیران مؤثر و موفق استفاده می کنند. کوچ حرفه ای، به نوبه خود مهارت های مورد نیاز برای توسعه تیم هایی با عملکرد بالا را دارد. همچنین، داشتن کوچ حرفه ای در زندگی شخصی، می تواند دیدگاه فرد به زندگی را عوض کرد، اعتماد به نفس و انگیزه ایجاد نماید. به این ترتیب شخص می تواند نقاط قوت و مثبت اندیشی را در خود تقویت کند.

روش های مختلف مربیگری وجود دارد که می‌توان از بین آنها یکی را انتخاب کرد: مربیگری گروهی، مربیگری یک به یک، و حتی مربیگری آنلاین. اگر می خواهید به یک فرد با عملکرد بالا، یک مدیر جدید یا یک مدیر اجرایی کمک کنید تا مهارت های خود را بهبود ببخشد یا بر مشکلات خاصی که در محل کار با آن مواجه هست غلبه کند، کوچ فردی بهترین است. به خصوص در موقعیت دوم، یعنی حل مشکلات شخصی و کاری، برای اینکه فرد احساس راحتی کند و برای تغییر آماده باشد، جلسه مربیگری فردی و خصوصی، می تواند مفید و تاًثیرگذار باشد. اگر می‌خواهید تغییر گسترده‌تری را در سازمان خود ایجاد کنید، کوچینگ جمعی به شما کمک می‌کند نگرش‌ها و ذهنیت ‌ها را در همان جهت شکل دهید و به یک ایده آل جمعی برسید.

کوچ حرفه ای زندگی، به افراد در پیشرفت و موفقیت کمک می کند. آنها مشتریان خود را قادر می سازند تا روابط عاطفی، شغلی و زندگی خود را توسعه دهند و بتوانند به خوبی آن را مدیریت کنند. توسط مربی حرفه ای، شخص، پی به مهارت و ظرفیت وجودی خود می برد و تلاش می کند آن را ارتقا دهد. اگر شخصی به دنبال شغل باشد و نداند که چه مهارت هایی دارد و چه شغلی برایش مناسب است، مشاوره گرفتن از یک کوچ حرفه ای، بهترین راهکار است. مربی به شخص کمک می کند تا بداند چه توانایی هایی دارد و از پس چه کارهایی بر می آید. بنابراین، انتخاب شغل برایش راحت تر می شود.

 چه زمانی شما در زندگی به کوچ حرفه ای نیاز پیدا می کنید؟

کوچ حرفه ای، یک مربی ماهر و با تجربه است که به اشخاص کمک می کند تا ویژگی ها و مهارت های ذاتی خود را کشف کنند، برای خود هدف تعیین نمایند، کارایی خود را افزایش داده و عملکردشان را بهبود ببخشند.
هر یک از روش های کوچینگ حرفه ای، به نیازها و اهداف کسب و کار یا فردی که به دنبال گرفتن راهنمایی و مشاوره هست، بستگی دارد. با این حال، اگر یک تیم یا کسب و کار از راه دور کار می کند، گزینه بهتر و تاثیر گذار، کوچینگ آنلاین می باشد.

چه در مورد برخی از مسائل پیش آمده در زندگی، و چه مشکلات کسب و کار، مربی حرفه ای متخصص در هر دو زمینه، بسیار تأثیر گذار هستند و شخص را از سر در گمی نجات می دهند. مربی، با ارائه راه حل و ایجاد اعتماد به نفس و انگیزه، فرد را به اندیشیدن و پیدا کردن راهکار، وا می دارد. هنگام انتخاب شغل، ایجاد تغییرات در زندگی، ایجاد رابطه و دیگر مراحل زندگی، داشتن مربی، بسیار مفید و ارزشمند است. زیرا باعث می شود فرد، به درستی تصمیم گیری کند و راهکار های صحیح حل مسائل را یاد بگیرد.

چه عواملی باعث می شود تا کوچینگ حرفه ای و کارآمد نباشد؟

در حالی که تعریف ارائه شده توسط ICF(International Coaching Federation ) فدراسیون بین المللی مربیگری، ساده است و ایده کوچینگ حرفه ای ممکن است واضح به نظر برسد، اغلب توسط کسانی که آن را با سایر اشکال کوچینگ اشتباه می گیرند،درست بیان و تعریف نمی شود. ابتدا توضیح این نکته مهم است که کوچ حرفه ای، فقط برای زندگی شخصی نیست؛ مربیگری شخصی برای کسانی است که در زندگی خصوصی خود به آن نیاز دارند، حتی اگر گاهی اوقات شامل مسائل شغلی آنها نیز بشود. از سوی دیگر، یک کوچ تجاری تنها در چارچوب یک سازمان حرفه ای و اهداف ذاتی آن شرکت مشاوره می دهد.

باید توجه داشت که کوچینگ حرفه ای درمان نیست! کوچ برخلاف یک درمان کننده ، چیزی را تجویز و در واقع شخص را درمان نمی کند؛ بلکه برای کمک به پیشرفت و دستیابی به اهداف بزرگتر، به روشی بهتر و کارآمد تر است و در واقع سعی دارد، شخص خودش یاد بگیرد مشکلاتش را حل کند. نقش کوچ، راهنمایی و ارائه پشنهاد است. در نهایت، کوچ کرفه ای آموزش دهنده هم نیست، این یک تصور غلط است.

آموزش به این معناست که یک شخص، دانش خود را با دیگران به اشتراک می گذارد و آموزش می دهد و سپس دانش آموز یا فرد یادگیرنده، باید برای تسلط و یادگیری آن تمرین کند. با این حال، در کوچینگ کسب و کار و کوچینگ زندگی حرفه ای، مربی با مشتری یا مشتریان همکاری می کند تا به آنها کمک کند پیشرفت کنند و زندگی بهتری داشته باشند.

 مربی حرفه ای برای چه کسانی مناسب است؟

کوچینگ اجرایی و حرفه ای، شاید یکی از شایع ترین شیوه ها در سازمان ها می باشد. اما چرا اینطور است؟ حتی اگر شما یک یک مدیر عالی باشید، ممکن است با مشکلاتی موجه شوید که قبلاً آنها را تجربه نکرده اید. در سطح اجرایی، شما مسئولیت مدیریت یک تیم بزرگ یا یک بخش را بر عهده دارید و مسئول موفقیت ها و شکست های آن هستید. این امر می تواند استرس و اضطراب زیادی ایجاد کند و موجب بروز مشکلات بیشتر شود.

به همین دلیل است که مربیان اجرایی معمولاً بر کمک به مشتریان خود تمرکز می کنند تا مشتری نسبت به عنصر وجودی خود آگاهی داشته و برای خود اهدافی را تعیین نمایند. پس به آنها کمک می کنند تا به توسعه اهدافشان بیندیشند و به مهارت های کامل خود دست یابند. این امر موجب پیشرفت سازمان نیز می شود. در مورد زندگی شخصی هم همینطور است. ممکن است یک شخص افکار و ایده های خوبی داشته باشد ولی در عمل نتواند آنها را انجام دهد. اینجاست که یک کوچ حرفه ای به کمک فرد می آید و او را راهنمایی می کند تا ایده هایش را عملی کند.

یک کوچ حرفه ای، همواره خود را حامی افراد می داند تا آنها را در یادگیری مهارت های زندگی یاری کند. هر کسب ‌وکاری می‌خواهد کارکنانش در بهترین سطح خود عمل کنند. این یک موضوع حیاتی در بازار رقابتی است. کوچ حرفه ای کسب و کار، می توانند کارکنان را با اهداف شرکت هماهنگ کند، تا بهره وریشان ارتقا یابد. به آنها اجازه می دهد وظایف بیشتری را بر عهده بگیرند و قادر باشند کارآمدتر عمل کنند.داشتن کوچ حرفه ای در زندگی و کسب و کار، یک سرمایه گذاری مناسب است. مربیان حرفه ای می توانند به افراد کمک کنند تا مهارت های مورد نیاز برای انجام وظایف خود را کسب کنند.

چه زمانی یک کسب و کار به مربی نیاز دارد؟

معمولاً پیش می آید که یک کسب و کار پس از مدتی با شکست مواجه شود. دلایل متعددی برای آن وجود دارد، اما بدون شک، یکی ازفاکتور های کلیدی که برای یک تحول موفق به آن نیاز دارید، داشتن یک کوچ حرفه ای می باشد تا روش های ایجاد تغییر و کسب مهارت را به مدیران کسب و کار یاد دهد. چه بخواهید به کارکنانتان کمک کنید تا خود را به چالش بکشند و با تجربیات جدید سازگار شوند و یا به بخواهید به طور حرفه ای مهارت ها و دانش خود را توسعه دهید، کوچ حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند.

چرا حرفه ای بودن برای یک مربی مهم است؟

حرفه ای بودن، یعنی داشتن استاندارد های درست رفتاری و مهارت حرفه ای. حرفه ای بودن به شما کمک می کند تا نتایج خوبی به دست آورید، توجه دیگران را جلب کرده و به آنها الهام ببخشید. همچنین احساس عالی بودن کنید. این امر کمک می کند تا مربی ریسک پذیر باشد.

معولاً برای مشتری انتخاب سخت می باشد، زیرا ممکن است برای مشکلاتشان جواب درستی وجود نداشته باشد! اینجاست که یک کوچ حرفه ای باید ریسک کند و شخص را به چالش بکشد و راه کارهایی را برای رویایی با مشکل به فرد ارائه دهد. همچنین حرفه ای بودن باعث می شود که کوچ اعتبار و ارزش زیادی برا خود کسب کند. مهارت های مربیگری عملکرد فرد را بهتر می کند. با مهارت های مربیگری مدیریتی، اعضای تیم روحیه بالایی خواهند داشت و از شغل خود راضی خواهند بود.

ویژگی های مهم برای یک مربی حرفه ای کدام ها هستند؟

 • مثبت اندیشی

یک مربی حرفه ای مثبت اندیش است و این حس را در مشتری خود نیز به وجود می آورد و کمک می کند تا فرد همواره نیمه پر لیوان را ببیند.

 • همدلی

یک مربی حرفه ای باید با مشتری اش احساس همدلی و همراهی داشته تا بتواند او را به بهترین شکل راهنمایی کند. همدلی یک عامل مهم برای درک عواطف طرف مقابل است.

 • داشتن حس حمایتگری

گاه افراد نیاز به حمایت دارند و کوچ حرفه ای حمایتگر، می تواند به راحتی اعتماد شخص مراجعه کننده را جلب کرده و به او حس خوبی بدهد.

 • اعتماد

یک کوچ حرفه ای باید فرد قابل اعتمادی باشد و اسرار مشتری اش را حفظ کند. قبل از هر کار دیگری، مربی باید اعتماد مراجعه کننده اش را جلب کند و به او اطمینان دهد که رازهایش فاش نخواهد شد.

 • تخصص

از فاکتورهای مهم یک مربی حرفه ای، داشتن تخصص است. هنگام انتاب کوچ، حتماً به تخصص او دقت کنید و اطلاعات کافی در مورد توانایی ها و دانش او به دست آورید.

 • تمرکز داشتن

متمرکز بودن از ویژگی های مهم یک کوچ حرفه ای است. او باید بتواند روی موضوعی که مشتری از او کمک می خواهد، متمرکز شود و در طول جلسه کوچینگ نیز تمرکزش را حفظ کند.

 • هدف گرایی

مربی باید خودش فرد هدفمندی باشد و این حس را به فرد القا کند. داشتن هدف، به زندگی امید و انگیزه می دهد و در واقع فرد یک مسیر برای زندگی اش ترسیم می نماید و تلاش می کند به اهدافش برسد.

 • مسئولیت پذیری

از فاکتورهای مهم یک کوچ حرفه ای، داشتن حس مسئولیت پذیری است. مسئولیت پذیری، اعتماد هم به همراه دارد. پس مربی باید مسئولیت رفتار و اشتباهاتش را بر عهده بگیرد.

آیا برای کوچ حرفه ای شدن به مدرک نیاز است؟

در این زمینه مدارک متفاوتی وجود دارد. معمولاً داشتن مدرک مرتبط مثل روان شناسی، جامعه شناسی، مدیریت و همچنین گذراندن دوره های مربیگری کافی است. اگر شخصی بتواند مهارت کافی در ارتباط با افراد داشته و به طور حرفه ای چند دوره کوچینگ را سپری کند، یک مربی یا کوچ محسوب می شود.

البته برخی سازمان ها هم در این زمینه وجود دارند که با گرفتن آزمون، مدرک مربیگری ارائه می دهند. ابتدا چند دوره برگزار کرده و بعد آزمون می گیرند. اگر شخص بتواند نمره حد نصاب تعیین شده را بگیرد و در مصاحبه حضوری هم موفق شود، مدرک مربیگری را دریافت می کند.

چگونه مربی مناسب برای خود پیدا کنید؟

وقتی تصمیم گرفتید که شما یا کسب و کارتان می‌توانید از کوچینگ حرفه‌ای استفاده کنید، مهم است که وقت بگذارید و به درستی تصمیم بگیرید که به چه نوع کوچینگی نیاز دارید؛ و از یک مربی مناسب، برای به دست آوردن نتایج مورد نظر خود استفاده نمایید. اولین قدم این است که تصمیم بگیرید چگونه می خواهید از کوچینگ حرفه ای استفاده کنید و چگونگی انجام آن را نیز در نظر بگیرید. برای مثال، اگر می‌خواهید از یک تیم یا چندین تیم که روی یک پروژه بزرگ کار می‌کنند، بیشترین بهره را ببرید، احتمالاً استفاده از کوچینگ گروهی بهترین گزینه خواهد بود، زیرا از مهارت‌ها و تجربیات گروه استفاده می‌کند.

در مربیگری گروهی که برای مشاغل گروهی مناسب است، مربی با همه اعضای گروه و شرکت، همزمان و یکجا صحبت کرده و پیشنهاداتی به آنها ارائه می دهد. اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از خود ببرید و ره و رسم زندگی بهتر را یاد بگیرید، مربیگری فردی بهترین گزینه خواهد بود؛ زیرا به بهبود عملکرد فرد و پیشرفت او بسیار کمک می کند. مربیگری یا کوچینگ آنلاین، بهترین روش برای کوچینگ حرفه ای است. زیرا مطابق با برنامه ها و زمان بندی فرد است و انعطاف بیشتری دارد. همچنین در وقت هم صرفه جویی می شود. هر شخص می تواند از هر کجای دنیا، کوچ مورد نظر خویش را انتخاب کرده و از مشاوره و راهنمایی های او بهره ببرد.

به دنبال فردی با تجربه باشید. نمونه‌های زیادی از مربی ها وجود دارند که درک دانش لازم برای رسیدگی به مسائل روان‌شناختی مناسب و راهنمایی اشخاص را ندارند. این نوع از کوچ ها در واقع مشکلات واقعی را از بین نبرده و یا مشتریان خود را به روش های صحیح مربیگری نمی کنند. آنها، رفتارهای منفی را در مشتریان خود تقویت کرده، و افراد به جای پیشرفت و موفقیت، دچار مشکلات بیشتری می شوند. بنابراین، وقتی به دنبال یک مربی حرفه‌ای هستید، مطمئن شوید که شخص مناسبی را بیابید. برای یافتن یک کوچ حرفه ای خوب، وقت بگذارید و اطمینان حاصل کنید که مهارت کافی برای انجام این کار را داشته باشد.یک ایده برای خود در نظر بگیرید و سپس برحسب آن و نیاز های خود، مربی مورد نظرتان را برگزینید.

داشتن کوچ حرفه ای چه مزایایی دارد؟

 • کوچ حرفه ای کسب و کار، افراد و کارکنان یک مجموعه را هدفمند، مسئولیت پذیر، پشتیبانی، باقدرت و با نفوذ می کند.
 • حس همکاری و مشارکت در کارکنان مجموعه را بیشتر می کند.
 • کوج حرفه ای زندگی، عملکرد افراد را توسعه می هد.
 • میزان یادگیری شخص را بیشتر می کند و فرد تمایل می یابد که دانش خود را افزایش دهد.
 • احساس تعهد و مسئولیت پذیری افراد را بهبود می بخشد.
 • مربی زندگی می تواند فرد را به تعامل بیشتر با محیط و دیگران دعوت کند.

سخن آخر

کوچینگ حرفه ای می تواند هم برای شما و هم برای کسب و کارتان مانند یک موهبت الهی باشد و کمک کند تا مهارت های خود را کشف کنید. کوچ حرفه ای می تواند حس اعتماد به نفس افراد را تقویت کند. حتماً هنگام انتخاب مربی حرفه ای خود، دقت کافی را داشته باشید و برای پی بردن به نیازهای واقعی ود وقت بگذارید. به این ترتیب شانس موفقیت خود را افزایش می دهید. یک کوچ حرفه ای، ابتدا باید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسد و سپس آنها را تقویت کند. بعد از این که به اندازه کافی مهارت و تجربه کسب کرد، باید از آن برای کمک به افراد بهره بگیرد.

یک مربی خوب باید حامی مشتری بوده و با او صادقانه و صمیمی برخورد کند. مربی باید به طور معمول هوش هیجانی زیادی داشته باشد. همچنین در درک و ارتباط با افراد خوب بوده و به حرفه خود علاقه مند باشد. مربیان باید بتوانند با افراد و مشتریان خود همدلی کنند و رابطه قوی با شخص ایجاد نمایند. آنها باید در ابتدا اعتماد مشتری را جلب کرده و سپس آنها را راهنمایی نمایند.همچنین مهارت های ارتباطی قوی دارند. انعطاف پذیر بوده و با هر تیپ شخصیتی ارتباط برقرار می کنند.

کوچ حرفه ای، به مشتری انگیزه می دهد تا ابتکار عمل داشته و مسئولیت های بیشتری را بر عهده بگیرد. مربی حرفه ای تاًثیر بسزایی در زندگی شخصی و شغلی افراد دارد. مربی باعث می شود، فرد با اطرافیان خود بهتر ارتباط برقرار کرده و انعطاف پذیر باشد. فرد می تواند بین کار و زندگی شخصی خویش، تعادل برقرار نماید و برای زندگی اش برنامه ریزی کند. سپس برنامه و هدفهایش را اولویت بندی کرده و منظم پیش برود. داشتن برنامه و هدف، و همچنین سر و سامان دادن به زندگی موجب می شود اضطراب و استرس کاهش یابد و سلامت جسم و روان فرد تضمین شود. هدف به شخص انگیزه می دهد و تلاش و کوشش او چند برابر می شود.

منابع معتبری که در نوشتن این مطلب از آنها استفاده کرده ایم: coachhub.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.