لایف کوچینگ یعنی چه؟ پاسخ به 19 سوال متداول

لایف کوچینگ چیست و چه نقشی می تواند در موفقیت ما داشه باشد؟ آیا ترجیح می دهید با کسی کار کنید که یک مسیر را طی کرده و موفق شده  یا کسی که تجربه کمی از دنیای واقعی دارد؟ همانطور که صنعت کوچینگ رشد می کند، آگاهی مردم از آن نیز افزایش یافته و بیشتر به قدرت کوچینگ زندگی و تأثیر مثبتی که می تواند در زندگی آنها داشته باشد پی می برند. همراه با آگاهی بیشتر، درک افراد ازکوچینگ زندگی نیز در حال تغییر است. این مهارت فقط مخصوص مدیران شرکت ها نیست و همه می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

صنعت کوچینگ یک حرفه جدید است که فعلا مجوز قانونی برای آن وجود ندارد و گواهینامه خاصی هم برای آن صادر نمی شود. فقط داشتن مدرک آموزش کوچینگ کافی است. برخلاف افرادی که به عنوان روانشناس یا مشاور آموزش دیده اند و دارای مجوز هستند، مربیان زندگی درمانگر نیستند. یک مربی زندگی نمی‌تواند درهمه زمینه ها، تحصیلات داشته باشد. بنابراین داشتن تحصیلات گسترده‌ و همچنین داشتن عنوان مربی زندگی و آموزش در آن زمینه کافی است.

مربی زندگی یا لایف کوچ با علم و مهارت هایی که دارد، اشخاص را راهنمایی می کند تا از پس مشکلات زندگی خود بهتر بر بیایند. وظیفه این کوچ حرفه ای، اطمینان حاصل کردن از برآورده شدن سه نیاز روانی فرد می باشد. این سه نیاز روانی عبارتند از:

 • استقلال
 • شایستگی
 • ارتباط

در این مطلب با 19 سوال متداول به بررسی اهمیت لایف کوچینگ و چگونگی آن پرداخته ایم تا بتوانید از ریشه، زندگی خود را سامان داده و انقلابی در باورهای خود ایجاد کنید. توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سوالات متداول درباره لایف کوچینگ

1- لایف کوچینگ چیست؟

آیا تاکنون ورزشکاری موفق بدون مربی دیده اید؟ احتمالاً نه!

جمله معروف از بیل گیتس هست که می گوید: همه به یک مربی زندگی نیاز دارند. همه به اشخاصی نیازمندیم تا از انها عکس العمل بگیریم. اینگونه پیشرفت می کنیم.»

برخی از افراد لایف کوچینگ را یک شکل مدرن از مشاوره می دانند. کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ (به انگلیسی: Life coaching) به شکل بسیار موفقی از گفتار درمانی تبدیل شده است، تا جایی که به تغییر زندگی افراد کمک کرده است. اغلب افرادی که از یک لایف کوچ استفاده می کنند، اعتماد به نفس ندارند. آنها دچار یک نوع روزمره گی شده اند که فاقد لذت یا هیجان است.

یک مربی زندگی کسی است که به دنبال تقویت دیگران با کمک به آنها در ایجاد، رسیدن به اهداف و حتی فراتر رفتن از اهداف در زندگی شخصی و حرفه ای است. یک مربی زندگی اساساً به دنبال این است که اعتماد به نفس متزلزل یک فرد را دوباره به او برگرداند و اطمینان حاصل کند که آنها آنقدر به خودشان و توانایی های خودشان اعتماد دارند که با تکیه بر توانایی ها و پتانسیل های درونی خودشان می توانند از پس مشکلات زندگی بربیایند.

برای توصیف کاری که یک مربی زندگی انجام می دهد، می توان از سه کلمه استفاده کرد:

 • راهنمایی (Guidance): لایف کوچینگ با ارائه راهنمایی های لازم، از افراد حمایت و پشتیبانی می کند  تا دیدگاه و نظریات خود را گسترش دهند و ذهن خود را باز کند و از این رو آنها را قادر می سازد به اهداف خود برسند.
 • توانمندسازی (Empowerment): توانمندسازی تا حد زیادی به این موضوع مربوط می شود که لایف کوچ به افراد کمک می کند تا خودارزشمندی وعزت نفس خودشان را که به هر دلیلی کاهش یافته، به دست آورند و به خودباوری برسند.
 • بهبود (Improvement): به این معنا که مربی زندگی سعی می کند فرد را از جایی که هست به جایی که می خواهد باشد، و در واقع به هدف خود برساند.

بله یک مربی زندگی می تواند تأثیر بسزایی بر عملکرد شما داشته باشد. آنها به شما کمک می کنند تا در تمام مراحل زندگی به موفقیت هایی دست یابید که حتی نمی توانستید تصورش را بکنید.

2- چرا باید یک لایف کوچ داشته باشید؟

در ابتدا باید بدانید که لایف کوچ، یک مشاو، مربی یا معالج نیست. آنها با استفاده از ابزارها و رویکردهای مختلف به شما کمک می کنند تا تغییر و تحولی در رفتار، شخصیت و زندگی خود به وجود آورید. همچنین در شما اعتماد به نفس ایجاد می کنند تا پیشرفت کرده و کمک می کنند تا هر قسمت از زندگی تان که راضی نیستید را تغییر بدهید.

کوچینگ زندگی می تواند تقریباً به هر جنبه ای از زندگی افراد، شخصی یا حرفه ای کمک کند. اغلب خدماتی که یک لایف کوچینگ ارائه می دهد برای مربیگری خانواده یا کمک به ایجاد یا اصلاح یک رابطه خانوادگی است. از آنجایی که درجامعه کنونی بیشتر ازدواج ها به طلاق ختم می شود، افراد بیشتری برای حفظ رابطه خود به یک مربی زندگی روی می آورند.

استرس شغلی همراه با نگرانی های مالی باعث می شود زوج های جوان زمان کمتری برای گذراندن با یکدیگر داشته باشند و این به شدت بر زندگی خانگی آنها تأثیر می گذارد و به نوبه خود باعث ایجاد فشار در روابط می شود. در نتیجه، امروزه استخدام یک مربی زندگی برای حل مشکلات شخصی افراد رونق یافته و همچنان در حال رشد است. حتی تقاضا برای مربیگری روابط (relationship coaching) در دهه گذشته به طور تصاعدی افزایش یافته است.

3- چگونه یک مربی زندگی می تواند به ما کمک کند؟

در طول لایف کوچینگ می آموزید تا موانعی را که نمی گذاشتند شما تغییری در خود و زندگی خود ایجاد کنید را از بین ببرید. مربی شما محیطی را برای شما فراهم می کند تا نگرش های منفی را از خود دور کرده و کارهای مثبت بیشتری انجام دهید.

با استفاده از پرسیدن سوالات و ارائه روش های دقیق، مربی زندگی به شما کمک می کند تا آن نیازها، آرزوها و علایق خود را که ممکن است فراموش کرده باشید، کشف کنید. به همین منظور سوالاتی از این قبیل از شما می پرسد:

 • در حال حاضر در زندگی شما چه می گذرد؟
 • با چه مشکلات و چالش هایی روبرو هستید؟

مربی  می‌خواهد شما را یاری کند تا پاسخ سوالات تان را در خودتان بیابید. شما معمار زندگی خود هستید و باید با چالش هایی که با آن ها روبرو می شوید، به بهترین نحو ممکن مقابله نمایید. لایف کوچینگ سعی می کنند با راهنمایی، حمایت و کمک، شما را به این خودباوری برساند که این چالش ها و مشکلات کذرا بوده و شما می توانید با تکیه بر باورها، استعدادها و اعتقادات خودتان از پس آنها بربیایید.

تجربه کار با لایف کوچ

تجربه کار با یک مربی زندگی باعث می شود دست به انتخاب هایی بزنید که با آنها یک زندگی سالم، متعادل، سازنده و معنادار ایجاد نمایید. شما نسبت به هدف خود احساس اطمینان خواهید کرد، روی آنها متمرکز خواهید شد و مطمئناً با دانستین نحوه دست یابی به هدف خودتان، به هدف خود خواهید رسید.

با یک مربی زندگی، در زندگی خود تحول و انقلاب ایجاد کرده و به خواسته هایتان می رسید. در واقع با یک مربی زندگی، از «جایی که الان هستید» به «جایی که می خواهید باشید» خواهید رسید.

مربی زندگی آموزش هایی را به طور حرفه ای گذرانده که می تواند با تکیه بر آنها مهارت های شما را افزایش دهد، تا فرد موفقی شوید. آنها مانند یک دوست حامی و مانند یک مشاور قابل اعتماد هستند.

یک مربی زندگی  شما را یاری می نماید تا در برابر هر گونه تغییر از جمله عوض کردن شغل، خارج شدن از یک رابطه یا حرکت شگفت انگیز در زندگی، پاسخگو باشید و مسئولیت زندگیتان را بر عهده بگیرید.  آنها با صحبت کردن و راهنمایی، شما را برای این تغییرات آماده می کنند.

 4- جلسات لایف کوچینگ چگونه است؟

به طور کلی، اکثر مربیان یک جلسه معرفی رایگان ارائه می دهند که می تواند از 15 تا 60 دقیقه طول بکشد. در طول جلسه، شما با یکدیگر آشنا خواهید شد. تمرکز یک مربی زندگی تا حدی بر روی سازگاری با مشتری است. ابتدا آنها باید با هم ارتباط بر قرار کرده و با شخصیت یکدیگر آشنا شوند. سپس مربی باید اعتماد طرف مقابل را جلب کند تا بتواند او را راهنمایی نماید.

مربی زندگی در طول این جلسه  درمی یابد که مشتری چه اهدافی دارد و چگونه می خواهد به آنها برسد؟ سپس بایستی در مورد مراحل بعدی توافق نمایید. این مرحله آغازین برای اثبات مربی به مشتری خود است. مشتری از تجربیات مربی یاد می گیرد و مربی بینش هایی را در مورد حوزه های جدید یا مسائل نوظهور در اختیار فرد قرار می دهد.

پس اولین جلسه کوچینگ زندگی به دنبال به دست آوردن دیدگاهی کلی از زندگی یک فرد است، قبل از اینکه مشخص شود در کدام حوزه به دنبال بهبود بوده یا در حال حاضر از آن ناراضی هستند.

جلسات بعدی بعد از اولین جلسه کوچینگ

معمولا فرد با مربی خود در جلسات 60 تا 90 دقیقه ای، برای یک بازه زمانی ثابت که می تواند از سه جلسه تا شش ماه باشد، ملاقات می کند. جلسات می توانند حضوری، از طریق تلفن یا تماس تصویری باشند. بیشتر جلسات شامل گوش دادن کوچ (کسی که کوچ می کند) به کوچی (کسی که کوچ می شود) و پرسیدن برخی از سوالات است. برخی از سوالات رایجی که کوچ در ابتدای جلسه از کوچی می پرسد، عبارتند از:

 • بهترین تجربه شما از اهدافتان در هفته گذشته چه بوده است؟
 • چند درصد از موفقیت را برای رسیدن به این هدف کسب کردید؟
 • چه چیزی برای رسیدن به این سطح از موفقیت به شما کمک کرده است؟
 • چه چیزی از تجربه های خود یاد گرفته اید؟
 • وقتی به این هدف فکر می کنید، چه احساساتی را در شما تحریک و چه نیازهایی را برآورده می کند؟

به غیر از مربیگری، لایف کوچ ها همچنین در قالب ارائه سخنرانی، کارگاه آموزشی، دوره های ویدیویی یا با نوشتن و انتشار کتاب در مورد موضوع تخصصی خود سعی می کنند حوزه کاری خودشان را گسترش دهند.

بین جلسات کوچینگ است که فرد باید انگیزه تغییر را در خود ایجاد کند. این مربی زندگی است که در طول جلسات نحوه نگاه شخص به خود و سایر نقاط جهان را تغییر می دهد و به مرور زمان یک روند مثبت فکری ایجاد می کند. این تغییربایستی همراه با تمایل به تغییر و به چالش کشیدن فرد باشد که به فرد اجازه می دهد در نهایت به اهداف خود دست یابد.

5- چه کسانی می توانند مربی زندگی داشته باشند؟

هر کسی می تواند یک لایف کوچ داشته باشد. اکثر مربیان زندگی بر روی یک موضوع خاص مانند اعتماد به نفس، خلق روابط عاشقانه، تغییر شغل یا خود مراقبتی تمرکز دارند. بسته به اینکه در مورد چه چیزی به کمک نیاز دارید، تخصص مربیان را بررسی کنید و اهداف خود را با شیوه های آموزش آنها تظبیق دهید تا در نهایت بتوانید یک لایف کوچینگ خوب داشته باشید و یک مربی خوب برای خود انتخاب نمایید.

مربی زندگی در زمینه کسب و کار نیز می تواند راهنمای بسیار خوبی باشد. ممکن است بخواهید کار جدیدی برای خود راه اندازی کنید و از چگونگی انجام آن، آگاهی نداشته باشید. در این مواقع مشورت با یک لایف کوچ بسیار مفید است. آنها می توانند تجربه های شخصی خود یا سایر مراجع خود را در اختیار شما قرار دهد تا با استفاده از آنها بتوانید در حرفه جدید خود موفق شوید.

 6- کوچینگ چه تفاوتی با درمان دارد؟

درمان (Therapy) برای شفا و سلامت روانی است اما کوچینگ به معنای شکوفایی، رسیدن به اهداف و شکستن الگوها است. درمان بیشتر به گذشته و چگونگی تأثیر رنج ها بر فرد می پردازد، در حالیکه لایف کوچینگ سعی می کند تا زمینه ای برای رشد فرد ایجاد نماید.

درمانگر داستان شخصی خود را با شما به اشتراک نمی گذارد. در صورتی که یک مربی می تواند مبارزات خود را با شما در میان بگذارد تا کمک کند راحت تر ارتباط برقرار کرده و دیدگاهی برای خود  به دست آورید.

در واقع مربی زندگی مثل یک راهنما عمل کرده و شما را برای ساختن یک زندگی خوب آماده می کند. او حس اعتماد به نفس‌تان را تقویت و استعدادهایتان را کشف می نماید.

7-چگونه بفهمم کدام مربی زندگی برای من مناسب است؟

پیدا کردن یک مربی خوب می تواند بسیار دشوار باشد. از نظر تئوری، همه می توانند خود را مربی زندگی بنامند. انواع  مختلف آموزش ها و گواهینامه ها برای مربیان  وجود دارد که می تواند گیج کننده باشد. استاندارد طلایی برای مربیگری، داشتن مدرک معتبر از فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) است.
گزارش ها  حاکی از آن است که حجم تخمینی درآمد صنعت کوچینگ در سال 2019، 15 میلیارد دلار بوده و انتظار می رود تا پایان سال 2022  به 20  میلیارد دلار برسد.

لایف کوچینگ رشته ای است که به سرعت در حال رشد می باشد. قوانین خاصی برای مربی زندگی شدن وجود ندارد، بنابراین هر کسی اگر احساس کند مهارت ها و کیفیت های لازم را برای این کار دارد، می تواند به عنوان مربی زندگی مشغول به کار شود.

با این حال مردم در حال حاضر تمایل دارند مربیانی را انتخاب نمایند که دارای شرایط و مهارت های لازم این کار بوده  و عضو یک سازمان حرفه ای باشند. یک لایف کوچ باید در یک یا چند دوره معتبراجرا شده توسط یکی از نهادهای مستقل مربیگری تأیید شده توسط فدراسیون بین المللی کوچینگ شرکت کرده و گواهی آن را بدست آورده باشد.

8- راحت ترین راه برای تبدیل شدن به یک مربی زندگی کدام است؟

در حال حاضر با همه گیری کووید 19 ما استفاده از یک دوره آنلاین کوچینگ را پیشنهاد می دهیم. قبل از انتخاب سازمان یا سایت مورد نظر برای آموزش دوره های لایف کوچینگ، سعی کنید اطلاعاتی از قبیل ارائه مدرک، نظرات داتش آموختگان قبلی، منابع خوب برای توسعه مهارت ها، آموزش عملی مانند کارگاه ها و سمینارها و مشاوره در مورد راه اندازی یک کسب و کار کسب نمایید.

همه می توانند در هر نقطه از جهان از خدمات آنلاین لایف کوچ بهره ببرند، با هر مربی که می خواهند ارتباط برقرار کرده و در دوه ها و کلاس های آنلاین شان شرکت کنند.

9- برخی از اپلیکیشن هایی که مربیان زندگی می توانند برای جذب مشتری از آنها استفاده کنند، کدامند؟

استفاده از اپلیکیشن هایی مانند Zoom، Skype   و Microsoft Teams  به مربیان زندگی این امکان را می دهد تا به طور گسترده از سراسر جهان، مشتری جذب کنند.  همین امر موجب می شود تعداد مربیان بین المللی افزایش یابد. بنابراین کوچینگ زندگی دیگر یک سرویس محدود  نیست و خدمات آنلاین فرصت های بزرگی  را برای این حرفه ایجاد کرده است.

10- پایه و اساس ایجاد رابطه موثر در کوچینگ چیست؟

به جرآت می توان گفت که پایه و اساس برقرای یک رابطه موفق بین کوچ و کوچی اعتماد و اصالت است. ممکن است خود مربی هم در طول جلسات کوچینگ، آسیب هایی را تجربه کند. مربیانی که خود را در معرض آسیب پذیری قرار می دهند، به رشد خویش کمک کرده و موجب کسب مهارت می شوند.

رابطه مربی و مشتری ترکیبی از مهربانی، ذهن آگاهی و احساس انسانیت مشترک است. هر چقدر رابطه آنها دوستانه باشد، اعتماد بینشان نیز بیشتر خواهد بود. یک چنین مربی ای می تواند مُراجعش را بهتر راهنمایی کند و مشتری نیز بهتر به سخنان مربی اش عمل کند.

اکثر مردم دوست ندارند به آنها گفته شود چه کاری را چه زمانی انجام دهند! مربیانی که این موضوع  را درک می کنند، روابط مربیگری را به گونه ای به وجود می آورند که به مشتری اجازه می دهد مستقل عمل کند.

مستقل عمل کردن به این معناست که خود فرد، فرآیند تصمیم گیری را کنترل می کند. مربی منابع و پشتیبانی را فراهم کرده و در صورت نیاز به آنها کمک می کند. اما باید توجه داشت که مربی، مسئول نیز هست.

11- مزایای لایف کوچینگ چیست؟

اگر شخصی راهنمایی گرفتن از مربی زندگی را انتخاب کند، فواید زیادی برایش دارد.

کشف اهداف: لایف کوچینگ به فرد کمک می کند تا اهداف خودش را کشف کرده و آنها را توسعه دهد. او کمک می کند تا توجه خودتان را بر روی اهداف مورد نظرش متمرکز کند. همچنین برای آن اهداف برنامه ریزی کند و مراحل رسیدن به آنها را نیز یاد بگیرد.

شناخت توانمندی ها و پتانسیل ها: لایف کوچ ها توجه ویژه ای به کمک به مشتریان برای شناسایی نقاط قوت خود دارند. یک مربی زندگی می تواند به فرد کمک کند تا توانمندی های و پتانسیل های شخصی و حرفه ای و نقاط قوت خود را شناسایی کرده و آنها را توسعه دهد.

 ایجاد تغییرات رفتاری: لایف کوچ تغییرات لذت بخشی در شما ایجاد می کند و به خصوص رفتار مثبت شما را افزایش می دهد. سلامتی و روابط شخصی هم بهبود می یابد.

افزایش خلاقیت و هوش هیجانی: خلاقیت و انعطاف پذیری را بیشتر می کند وعملکرد بهبود می یابد.

این افراد به شما یاد می دهند. همچنین موجب پرورش احساسات مثبتی همچون  در شما می شوند. ایجاد انگیزه و حس مثبت باعث می شود نسبت به زندگی دید بهتری داشته و فرد موفقی باشید. همچنین بتوانید مشکلات خود را بهتر حل نمایید.

12- دستاوردهای لایف کوچینگ چه چیزهایی است؟

لایف کوچ در کار خود، ده احساس مثبت را شناسایی کرده و معرفی می کند. او فضایی را برای مشتریان ایجاد می کند تا بر روی این احساسات تمرکز کرده و آنها را شکوفا سازند. این 10 حس مثبت عبارتند از:

 1. الهام گرفتن: کوچ به کوچی می آموزد که الهام گرفتن از زندگی دیگران را یاد بگیرد و در زندگی شخصی خود از آن استفاده کنند.
 2. امید: کوچ موجب می شود که امید به زندگی کوچی بیشتر شود و حس بهتری نسبت به زندگی داشته باشند.
 3. غرور: کوچ باعث می شود که کوچی نسبت به خود احساس غرور و افتخار کنند و روی ویژگی های خوبش متمرکز شوند. البته باید توجه داشت غرور بیش از حد و بی جا خوب نیست و موجب شکست افراد می شود. به قول شاعر بزرگ سعدی شیرازی اندازه نگه دار که اندازه نکوست.
 4. علاقه: کوچی ها به زندگی، کار، خانواده و اطرافیان خود علاقه پیدا می کنند و همه را با دید خوب و مثبت می بینند.
 5. عشق: کوچی ها با راهنمایی و مشاوره کوچ یاد می گیرند به جهان عشق دهند و عشق را دریافت کنند.

و اما 5 حس مثبت بعدی

 1. عظمت: کوچ باعث می شود مراجع به عظمت وجودی خود پی ببرند، ویژگی های منحصر به فردشان را کشف کنند و در زندگی به کار بگیرند.
 2. تفریح: کوچی ها با آموزش های لایف کوچینگ یاد می گیرند در کنار کار و روزمرگی، تفریح هم داشته باشند و نسبت به علاقه خود تفریحاتی مانند کوهنوردی، رفتن به کلاس موسیقی، سفر کردن و… را انتخاب کنند.
 3. شادی: شادی یک حس مثبت است که از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چه انسان شادتر باشد، انگیزه اش نیز بیشتر می شود. لایف کوچ می تواند راهکارهای ایجاد حس شادی را به شما یاد بدهد.
 4. حق شناسی: حق شناسی نسبت به اطرافیان تاثیر بسزایی در فرد دارد. شکر گذار بودن، مثبت گرایی را نیز تقویت می کند. می توانید یک دفتر شکرگذاری برای خود تهیه نمایید و هر روز بابت چزهایی که دارید مثل زیبایی، سلامتی، درآمد، عشق، خانواده، دوستان و… شکر گذار بوده و در آن دفتر یادداشت کنید.
 5. آرامش: مربی زندگی یک اصل مهم یعنی داشتن آرامش را به شما یاد می دهد. او می آموزد که چگونه تنش ها را کنترل کرده و در هر موقعیت آرامش خود را حفظ کنید.

13- هزینه کوچینگ چقدر است؟ عوامل مؤثر در هزینه جلسات کوچینگ کدامند؟

بسته به حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن کوچ، هزینه لایف کوچینگ می تواند از ۱۵۰ هزار تومان در ساعت تا حدود 10 میلیون تومان در ساعت متغیر باشد. عوامل مؤثر در تعیین دستمزد یک کوچ عبارتند از:

 • سطح تحصیلات کوچ
 • تجربه کوچ، آموزش هایی که دیده و مهارت هایی که کسب کرده
 • تعداد ساعات و جلساتی که قرار است برگزار شود
 • نوع قرارداد (شخصی یا سازمانی)
 • مدت قرارداد (کوتاه مدت یا بلند مدت)

14- سایر زمینه هایی که بر رشد و مشروعیت کوچینگ تأثیر می‌گذارند، کدامند؟

مربیانی که در برخی از حوزه های زیر، دانش، آموزش و تمرین دشته باشند، در موقعیت بهتری برای کمک به مراجع خود هستند.

 • روانشناسی مثبت: کوچ بایستی در مورد قدرت شخصیت وعواطف مثبت افراد اطلاعاتی داشته و حس مثبت اندیشی فرد را تقویت کند.
 • ایجاد حس انگیزش: اگر خود مربی نیز با انگیزه باشد، افراد را تشویق می کند تا در دیدگاه های خود، تغییر ایجاد کنند. این کار معمولاً موجب موفقیت بیشترکوچی و همچنین خود کوچ می شود.
 • هوش هیجانی: اگر کوچ دارای هوش هیجانی باشد، می تواند هم خودش ریسک کرده و هم مشوقی برای مشتری باشد و این حس را در مشتریانش نیز تقویت کند. لازم به ذکر است که هوش هیجانی شامل چهار حوزه خودآگاهی، خود مدیریتی، آگاهی اجتماعی و مدیریت روابط است.
 • تفکر طراحی: نوعی رویکرد و روش است که به افراد کمک می کند تا راه حل های خلاقانه ای برای مشکلات خودشان پیدا کنند.
 • نظریه شناختی: یعنی کوچ به کوچی می آموزد که یک فرد اجتماعی باشد و راه حل درست مشکلات را در خود جامعه بیابد. این امر موجب می شود فرد با محیط اطراف خود تعامل بیشتری داشته باشد.
 • حس رشد و سازندگی: این نظریه است که بر رشد و بسط روش های یک فرد برای درک خود و جهان تمرکز دارد، مربی با استفاده از این حس، می تواند آن را به فرد نیز القا کند و شخص همواره به دنبال پیشرفت باشد.
 • درمان شناختی رفتاری: یک نوع روان درمانی یا گفتار درمانی است که به مشتریان کمک می کند تا الگوهای تفکر منفی را شناسایی کرده و بر آنها غلبه کنند. همچنن به آنها در مدیریت بهتر موقعیت های چالش برانگیز کمک می کند.

15- رویکردها و سبک های به کار گرفته شده در لایف کوچینگ کدامند؟

سه رویکردی که کوچ ها می توانند در کارشان استفاده کنند، عبارتند از:

 1. مربیگری فردی (Individual coaching)
 2. خود مربیگری (self-coaching)
 3. آموزش گروهی (Group training)

طبق تحقیقات انجام شده در مورد اثربخشی هر کدام از این سبک ها و رویکردها مشخص شد که مربیگری فردی و آموزش گروهی باعث کاهش اهمال کاری در فرد می شود.

گروه مربیگری فردی از کوچینگ رضایت بیشتری داشته و بیشتر از سایر گروه ها، توانستند به اهداف مورد نظر خودشان دست یابند. آموزش گروهی تأثیر مثبت زیادی برافراد شرکت کننده در جلسات گروهی کوچینگ داشت و اطلاعات آنها را نسبت به حوزه ای که کوچینگ می شدند، افزایش داد.

گروه خودمربیگری، تمرینات را به طور مستقل انجام می دادند. افراد این گروه در رسیدن به اهداف بالاتر مشکل داشتند. محققان تشخیص دادند که این شرکت کنندگان برای موفقیت به حمایت از جانب یک کوچ نیاز دارند.

16- برای برگزاری جلسات پربازده و باکیفیت، یک کوچ زندگی به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

 • گوش دادن فعال، یعنی گوش دادن به حرف های مشتریان و مراجع با دقت
 • پرسشگری و وادار کردن مراجع به تفکر و برانگیختن خلاقیت وجودی او با پرسیدن سوالات درست، بجا، موثر و قوی
 • ارائه فیدبک و بازخورد مناسب
 • همدلی کردن و نگاه به مسائل از دید مراجع و درک احساسات آنها
 • برقراری ارتباط موثر با مراجع و جلب اعتماد آنها
 • متمرکز ماندن در جلسه

17- آیا داشتن مربی زندگی برای ما مفید است؟

در حالی که داشتن یک مربی زندگی می تواند راه حل خوبی برای راهنمایی شما در بیشتر مراحل زندگی، حل مشکلات شخصی یا کاری یا حتی دستیابی به اهداف باشد، با این حال یک راه حل معجزه آسا نیست. وقتی می خواهید کسی به مشکل شما گوش دهد و احساسات شما را بررسی کند مراجعه به درمانگر می تواند مفیدتر باشد.

18-آیا برای لایف کوچینگ به مدرک نیاز دارید؟

قوانین خاصی برای لایف کوچینگ وجود ندارد. برای تبدیل شدن به یک مربی زندگی، داشتن تحصیلات خاص یا مدارک رسمی نیاز نیست. بنابراین هر کسی اگر احساس کند مهارت‌ها و کیفیت‌های لازم را دارد، می‌تواند به عنوان مربی زندگی کار کند.

اما لازم است بر این نکته تأکید داشته باشیم که بدون آموزش دیدن و به دست آوردن مهارت‌های کوچینگ، برگزاری مفید جلسات کوچینگ عملاً امکان پذیر نیست. چرا که برخی از مربیان حرفه ای و موفق مربیگری زندگی، تحصیلات دانشگاهی و مدرک تحصیلی مربوط به آن را دارند. آنها همچنین سعی کرده اند صلاحیت‌های تعیین شده توسط سازمان‌ ICF را کسب کرده و با آموزش دیدن در مراکز معتبر آموزش کوچینگ در مسیر رشد و توسعه فردی خودشان گام بردارند.

19- بالاخره یک لایف کوچ کنارمان داشته باشیم یا خیر؟

لایف کوچ از سه راه به شما کمک می کند:

 • راهنمایی: راهنمایی برای پیدا کردن مسائل و مشکلات تان
 • توانمند سازی: کمک برای شکوفا کردن استعدادهایتان
 • بهبود: کمک برای بهبود توانایی و پیدا کردن راه حل مشکلات تان

لایف کوچینگ زندگی تان را اصلاح نمی کند بلکه کمک می کند تا زندگی ایده آل خودتان را خلق کنید. حالا انتخاب با خودتان است.

منابع معتبری که در نوشتن این مطلب از آنها استفاده کرده ایم: jessichristian.medium.com و medium.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.