فواید و مزایای کوچینگ چیست؟ (6 اصل + 10 مزیت)

کوچینگ زندگی مباحث پر مخاطب دنیای امروز هستند و باید گفت که مزایای کوچینگ غیر قابل انکار است؛ افراد زیادی در زمینه های مختلف زندگی و کسب و کار از متخصصان این حرفه کمک می گیرند زیرا کوچ ها در هر زمینه که به آن تسلط دارند می توانند افراد را راهنمایی کنند و راه و رسم زندگی خوب و ایده آل را به آنها نشان دهند.

مربیگری به عنوان یک حرفه متمایز در حدود دهه 1980 آغاز شد و از آن زمان به مرور گسترش یافت و افراد و مشاغل زیادی مثل محیط های دانشگاهی و شرکت ها از آن بهره گرفتند. تنها در سال 2019، کل درآمد جهانی صنعت مربیگری 2.849 میلیارد دلار برآورد شده که نسبت به سال 2015 افزایش 21 درصدی داشته است.

برخلاف افرادی که به عنوان روانشناس یا مشاور آموزش دیده اند و دارای مجوز هستند، مربیان زندگی درمانگر نیستند! یک مربی زندگی باید دوره های کوچینگ را در سازمانی مانند PCC یا ICF گذرانده و مدرک آن را داشته باشد و همچنین مهارت های لازم با آن همچون ارتباط با افراد را کسب کند.

با توسعه صنعت کوچینگ، مردم مشتاق هستند تا بیشتر به مزایای کوچینگ پی ببرند، به همین منظور ما می خواهیم چند مورد از مزایای لایف کوچینگ و کوچینگ کسب و کار را به شما بگوییم، اگر به دنبال موفقیت هستید، پس نباید این مطلب را از دست بدهید زیرا کلید موفقیت شما در دستان ماست!

انواع کوچینگ و 6 نوع کلی آن

1- کوچینگ اجرایی (Executive coaching)

هدف مربی اجرایی، آماده کردن افراد برای دستیابی به پتانسیل واقعی خود و کارآمدتر شدن از طریق آموزش تکنیک های خاص است. زمانی که می‌خواهید مهارت‌های خود در زمینه رهبری تیم و مدیریت را بهبود ببخشید یا می خواهید به حرفه جدیدی وارد شوید، برای رسیدن به نتایج بهتر، مشورت با یک مدیر اجرایی لازم است.

در میان انواع کوچینگ، مربیگری اجرایی یکی از رایج ترین آنها است و مزایای زیادی دارد و در زندگی شخصی و بخصوص کسب و کار بسیار کاربردی است. همچنین روشی مؤثر برای تقویت عملکرد مدیران، و کمک به آنها در ایجاد تغییرات کلیدی می باشد.

2- کوچینگ زندگی (Life coaching)

هدف کوچینگ زندگی کمک به پیشرفت فرد با ارائه نکات قدرتمند و تکنیک های جدید است تا با ایجاد دیدگاه تازه و آگاهانه، مشکلات روزانه آنها را حل کند. مربی زندگی با سایر انواع مربی ها متفاوت است زیرا این نوع از کوچینگ بر رشد، ارتقا و رضایت شخصی تمرکز دارند. در حالی که سایر انواع کوچینگ عمدتاً نتیجه محور هستند و بر رضایت فردی تمرکز نمی کنند.

اگر با کمبود رضایت در زندگی و کار مواجه هستید و احساس می کنید خلاقیت ندارید و یا نمی توانید عادت های بد خود را ترک کنید، همچنین اگر همواره استرس دارید حتماً باید با یک مربی زندگی مشورت کرده و از مزایای کوچینگ بهره ببرید.

3- کوچینگ تیمی (Team coaching)

رویکردی است که در آن مربی با ایجاد اعتماد در میان اعضای تیم، آن را توانمند می کند و یک هدف و چشم انداز مشترک را در آنها به وجود می آورد، همچنین باعث ایجاد حس مسئولیت در همه اعضای تیم می شود.

با مربیگری تیمی، اعضای گروه توانایی گرفتن تصمیمات جسورانه را دارند و اقدامات قدرتمندی انجام می دهند، همچنین هدف از این نوع مربیگری، تمرکز بر روی کار تیمی و رسیدن به نتایج مطلوب است که در اصل از سایر مزایای کوچینگ می باشد.

4- کوچینگ یکپارچه (Integrated coaching)

این نوع از کوچینگ در حقیقت تلفیق جلسات مربیگری و به وجود آوردن ابتکارهای جدید در مدیریت و رهبری است و موجب صرفه جویی در وقت مراجع می گردد تا در کوتاه ترین زمان ممکن مهارت های لازم را کسب کرده و به فردی بسیار کارآمد تبدیل شود.

5- کوچینگ کسب و کار (Business Coaching)

هدف از بیزینس کوچینگ یا همان کوچینگ تجاری، هدایت صاحبان کسب و کار، با ایجاد چشم انداز موفقیت برای آنها و انجام اقداماتی در جهت رسیدن به اهداف تجاری می باشد. بیزینس کوچ با سایر انواع کوچینگ متفاوت است زیرا کوچ های کسب و کار هدف گرا هستند.

یک مربی اجرایی بر روی فرد تمرکز می کند، در حالی که یک مربی کسب و کار به کل تجارت تمرکز دارد و شما می توانید بر اساس نیاز خود، با یک مربی اجرایی یا یک کوچ تجاری مشورت کرده و از مزایای بیزینس کوچینگ استفاده کنید.

6- کوچینگ مجازی (Virtual coaching)

امروزه فناوری های جدید مثل پادکست، شبکه های اجتماعی، وبسایت ها، هوش مصنوعی و پلتفرم ها بر یادگیری و توسعه اطلاعات بسیار تأثیرگذار هستند و در واقع آموزش را راحت تر و قابل دسترس تر کرده اند.

مربیگری مجازی از پرطرفدارترین نوع مربیگری است و مزایای بسیاری دارد که شامل حق انتخاب  مراجع در زمان برگزاری جلسات و صرفه جویی در وقت می باشد و همچنین هیچ محدودیتی در نوع کوچینگ ندارد و همه انواع آن را می توان به صورت مجازی و آنلاین برگزار کرد.

این تحول وسیع و گسترده در جهان ارتباطات، افراد و کسب و کار ها را قادر می سازد که موانع موجود در زندگی و حرفه خود را از بین ببرند و بتوانند با متخصصصان و افراد با تجربه در کل دنیا ارتباط برقرار کرده و از راهنمایی های آنها بهره ببرند.

6 اصل اساسی کوچینگ

1- ایجاد اعتماد (Build trust)

ایجاد اعتماد و داشتن یک رابطه خوب بین مربی و مراجع، کلید اصلی یک رابطه کوچینگ سالم و طولانی مدت است. یک مربی خوب باید به گونه ای از مراجع سؤال بپرسد که او احساس نکند کوچ به حریم خصوصی اش تجاوز می کند.

2- گوش دادن (Listen)

گوش دادن مربی به صحبت های مراجع، ایجاد احساس شنیده شدن و درک شدن توسط مربی، برای مراجع بسیار مهم بوده و موجب جلب اعتماد و اطمینان می شود، همچنین خوب گوش دادن نیاز به تمرین، صبر و تجربه دارد که از ویژگی های یک مربی خوب بوده و ایجاد حس اطمینان در مراجع از مزایای کوچینگ به شمار می آید.

3- تقویت نگرش مثبت (Strengthening a positive attitude)

برای مربی مهم است که در مورد مسائل مراجع فکر کند و ابزارها و تکنیک هایی را برای غلبه بر آنها به او پیشنهاد دهد، همچنین مربی باید نشان بدهد که کوچکترین تغییرات در رفتار و عملکرد مراجع برایش با اهمیت بوده و از او قدردانی کند و برای ایجاد تغییرات و نگرش های مثبت بیشتر در فرد، همواره او را تشویق نماید.

4- ارتباط موثر (Effective communication)

مربی به ارزیابی مراجع می پردازد و افکار و پیشنهادات خود را به او ارائه می دهد. او باید به گونه ای عمل کند که شخص از راهنمایی ها و تکنیک های پیشنهاد شده، پیروی کند و احساس رضایت داشته باشد. ایجاد ارتباط مؤثر میان مراجع و مربی جزو مهم ترین مزایای کوچینگ است.

5- نتیجه محور (Result oriented)

یک کوچ حرفه ای باید همواره مراجع خود را زیر نظر داشته باشد تا مطمئن شود به پیشنهاداتش عمل کرده و از راهکارهایش استفاده می کند، همچنین اطمینان حاصل کند که فرد تغییرات لازم را در زندگی خود به وجود آورده و به نتایج دلخواهش می رسد. اگر سرعت ایجاد تغییرات در فرد آهسته باشد، به مربی بستگی دارد که به او انگیزه دهد و سرعتش را تندتر کند تا سریعتر به نتیجه برسد.

6- تعهد (Obligation)

برای اینکه کوچینگ موفقیت آمیز و تأثیرگذار باشد زمان لازم است، بنابراین مربی باید تعهد طولانی مدت نسبت به پیشرفت مراجع داشته و صبور باشد و رویکردهای جدید را امتحان کند. از مزایای کوچینگ مثمرثمر این است که مربی اطمینان حاصل کند که مراجع اش هر چند آرام ولی مستمر و پیوسته به سمت موفقیت حرکت می کند.

سعدی می فرماید: «رهرو آن نيست كه گه تند و گهی خسته رود / رهرو آنست كه آهسته و پيوسته رود»

10 مزیت کوچینگ چیست؟ | مزایای کوچینگ برای افراد و کسب و کارها

1- خودآگاهی (Self-awareness)

خودآگاهی از اصلی ترین مزایای کوچینگ است! فرآیند کوچینگ یکی از روش های کارساز در تلاش جهت کمک به افراد برای رسیدن به اهداف شان است. با این حال اگر فرد فاقد خودآگاهی باشد، ایجاد ذهنیت و مهارت های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف تعیین شده، غیرممکن می شود.

به عبارت دیگر اگر شخص به کشف بینش های عمیق و قدرتمند علاقمند باشد، می تواند رو به جلو حرکت کند؛ برای این کار ابتدا باید یک حس قوی از خود آگاهی در خود ایجاد نماید که در واقع رسیدن به این خود آگاهی از مزایای کوچینگ است.

نتیجه ای که از جلسات کوچینگ و رسیدن به خود آگاهی حاصل می شود، این است که خودآگاهی توجه به جنبه های مختلف زندگی را افزایش می دهد. موجب خود کنترلی می شود، به شناسایی موانع مرتبط با هدف کمک می کند و خود ارزیابی های دقیق تری را ارائه می دهد.

2- اعتماد به نفس (Confidence)

مانند خودآگاهی، ایجاد اعتماد به نفس در فرد نیز از مزایای کوچینگ می باشد و در شخص این باور را به وجود می آورد که می تواند به هر چیزی که می خواهد دست یابد و به بهترین خود تبدیل شود. اعتمادبنفس در حقیقت نوعی از خوش بینی و داشتن انگیزه است.

هنگامی که مراجع درک قوی تری از خود داشته و به توانایی اش در دستیابی به اهدافی که تعیین کرده، اعتقاد عمیق تری پیدا کند، تبدیل به شخصی باانگیزه و باپشتکار می شود که حتی در مواجهه با مشکلات و چالش ها هم خودش را نمی بازد. این باور برای دستیابی به هدف بسیار مهم است، زیرا افرادی که اعتمادبنفس و عزت نفس کمی دارند، وقتی شرایط دشوار می شود زود تسلیم یا دلسر می شوند.

3- سلامتی (Wellness) یکی دیگر از مزایای کوچینگ

سلامتی اغلب به عنوان یک شاخص ذهنی در نظر گرفته می‌شود که نشان می‌دهد فرد از نظر جسمی و ذهنی چگونه عمل می‌کند، گاهی اوقات توانایی یک فرد برای ارزیابی سلامتی خود می تواند منجر به  کشف زمینه هایی از زندگی شود که فرد احساس می کند در آن کمبود دارد.

در کوچینگ هم شاخص‌های مثبت و هم منفی سلامتی، مورد بررسی و بحث قرار می گیرند که مربیگری را به ابزاری مؤثر برای کمک به مراجعان برای مدیریت سلامت روحی و جسمی، کاهش فرسودگی شغلی و توانمندسازی فردی تبدیل می‌کند.

4- تاب آوری (Resilience)

یکی دیگر از مزایای کوچینگ، انعطاف پذیری و تاب آوری (افزایش آستانه تحمل) است و ما در طول فرآیند کوچینگ یاد می گیریم چگونه مربیگری می تواند یک سرمایه گذاری عاطفی، زمانی و مالی باشد!؟ در طول فرآیند، با به وجود آمدن چالش‌ها ممکن است پیشرفت کمتر شود؛ نکته قابل تأمل این است که پیشرفت و موفقیت نیازمند استقامت، پتشکار، صبر و انعطاف پذیری می باشد.

سطح بالای تحمل و انعطاف پذیری به عنوان یک عامل محافظ در برابر استرس در نظر گرفته می شود که توانایی ما را در برابر تغییرات به وجود آمده در زندگی، بیشتر می کند. تحقیقات نشان می دهد که کوچینگ می تواند به افراد در ایجاد انعطاف پذیری در برابر استرس کمک کند.

5- بهبود روابط (Improve Relationships) از کلیدی ترین مزایای کوچینگ

هنگامی که نسبت به خود و اطرافیان تان شناخت پیدا کنید می توانید نحوه برخورد و برقراری ارتباط با آنها را نیز بهبود ببخشید. ارتباط مؤثر که از مزایای کوچینگ است، شامل گوش دادن فعال و درک کردن می باشد، وقتی بتوانید آنچه که دیگران می گویند را به راحتی درک کنید، بیشتر مورد توجه قرار خواهید گرفت و به فردی اجتماعی تبدیل می شوید.

استیون کاوی (Stephen Covey) می گوید: بزرگترین مشکل در اتباطات این است که ما برای درک صحبت دیگران، گوش نمی کنیم بلکه گوش می کنیم تا پاسخ دهیم!

6- حل مسئله (Problem Solving)

اگرچه کوچینگ ممکن است لزوماً حل مسئله را آموزش ندهد، اما یادگیری مهارت های کنترل زندگی و برخورد با مسائل و مشکلات که توسط مربی آموزش داده می شود می تواند در حل مسئله موثر باشد. یک مربی با استفاده از تکنیک های درون نگر، تجزیه و تحلیل سناریوها، ارائه دیدگاه های تازه و متفاوت و ارائه ابزارهای مختلف برای مقابله با یک موقعیت دشوار، موجب حل مشکلات می شود.

7- همدلی (Sympathy) از احساسی ترین مزایای کوچینگ

با افزایش آگاهی، می توانید حس انسان دوستی و همدلی را در خود تقویت کرده و به راحتی خودتان را به جای افراد دیگر قرار دهید تا بتوانید مشکلات آنها را درک کنید؛ ایجاد حس همدلی در شخص و به خصوص در مدیر یک شرکت یا کسب و کار، از مزایای مهم بیزینس کوچینگ و به طور کلی از مزایای کوچینگ است که باعث می شود فرد نسبت به دیگران سخت نگیرد و واقعاً به شادی و رفاه آنها اهمیت دهد.

8- مدیریت استرس (Stress Management)

هنگامی که یادگرفتید چگونه با چالش های زندگی مواجه شوید، دیگر اجازه نمی‌دهید استرس بر شما تأثیر بگذارد و می توانید حتی در سخت ترین شرایط، آرام و صبور باشید؛ این امر به خصوص در کوچینگ کسب و کار کارایی دارد و موجب برقراری ارتباط خوب در محل کار و مدیریت درست مشکلات پیش آمده می شود.

9- عملکرد پیشرفته (Advanced Performance)

با بهره گیری از مزایای مربیگری، عملکرد فرد در زندگی و محل کار بهتر می شود و کارایی اش بالا می رود. همچنین فرد می تواند ازهمه پتانسیل های وجودی خود استفاده نماید و اشتیاقش برای کسب موفقیت افزایش یابد.

10- مدیریت درست (Proper Management) یکی از مهمترین مزایای کوچینگ مخصوص مدیران

این مورد بیشتر به مزایای کوچینگ کسب و کار ارتباط دارد و از شخص، مدیری خوب و رهبری شایسته می سازد که هم حرفه و هم کارمندانش را به خوبی هدایت می کند و روز به روز موفق تر می شود. با استفاده از مربیگری، شما روش های مدیریتی را یاد می گیرید و می توانید یک نظم و برنامه ریزی خاصی به محیط کاری بدهید تا افراد هدفمندتر کار کنند و پیشرفت زیادی به دست آورند.

فواید و مزایای کوچینگ برای شخص و خود مربی

مزایای کوچینگ برای مربیان (For Coaches)

مربیان مسئول ایجاد یک محیط امن برای مراجعان و توسعه مهارت های قوی در آنها هستند! این امر مستلزم آموزش منظم و به روز کردن اطلاعات در مورد جدیدترین تحقیقات و ابزارها در دنیای کوچینگ است. یکی از راه‌های آپدیت اطلاعات، شرکت مداوم در دوره‌های آموزشی (CCE) در مؤسسات بین المللی معتبر همانند ICF (آکادمی بین المللی کوچینگ) می باشد.

متأسفانه برخی از مربیان از این دستورالعمل ها پیروی نمی کنند. ICF کوچ های آموزش ندیده را به عنوان افرادی نامناسب برای کوچینگ معرفی می کند زیرا آنها در زمینه اخلاق، شایستگی های اصلی و مسئولیت ها بر اساس فاکتورهای این سازمان آموزش ندیده اند!

همین امر موجب می شود شخص در انتخاب مربی و استفاده از مزایای کوچینگ، با دقت بیشتری عمل کند و فردی را برگزیند که مطابق با معیارهای ارائه شده توسط این سازمان باشد.

مزایای کوچینگ برای مشتریان (For Clients)

از بهترین مزایای کوچینگ برای مشتریان (مراجعان) این است که بتوانند از طریق آن به اهداف خود برسند زیرا برای آنها مهم است که ببینند آیا با بهره گیری از ابزارها و استراتژی های مربیگری می توانند ذهنیت خود را تغییر دهند و دیدگاه خود را به زندگی بهتر کنند؟!

برخی از سؤالات به وجود آمده در این زمینه عبارتند از:

 • چه موانعی ممکن است سر راه بهره گیری از مزایای مربیگری برای من باشد؟
 • آیا من برای بهره گیری از مربیگری آماده هستم؟
 • از کوچینگ چه چیزی می خواهم بدست بیاورم؟
 • من در یک مربی به دنبال چه چیزی هستم؟
 • آیا نسبت به فرآیند کوچینگ ذهنیت باز دارم؟

ارزیابی مزایای کوچینگ چگونه است؟

یک نکته اساسی که ذکر آن لازم است، روش ارزیابی مربیگری می باشد و همانگونه که در بالا نیز اشاره شد، گذراندن دوره های مربیگری و گرفتن مدرک از آنها و همچنین داشتن مدرک معتبر از ICF برای مربیگری کافی است. با این حال کوچینگ یک زمینه رو به رشد است که ارتباط زیادی با تئوری و عمل روانشناسی مثبت داشته و مزایای بسیاری برای افراد در همه زمینه ها دارد.

از دیگر فاکتورهای مهم کوچینگ میزان مهارت مربی است و هر چه مهارت مربی بیشتر باشد، عملکرد مراجع بهتر می شود. همچنین مربی می تواند با توسعه مهارت هایش موجب بهبود روحیه مراجع شده و او را به شخصی موفق تبدیل کند. مهارت های مربیگری از دیگر مزایای کوچینگ بوده و بر هر بخش از زندگی شخصی و شغلی فرد تأثیر می گذارد.

نکته حیاتی: همانگونه که در بالا هم اشاره کردیم کوچینگ درمان نیست و فقط راهنمایی و کمک به فرد برای ارتقای شخصیت و زندگی اش است! بنابراین اگر شخصی مشکلات روحی و رونی حادی داشته باشد حتماً باید تحت درمان قرار بگیرد و کوچینگ برای او مناسب نیست. (مرز کوچینگ و روانشناسی اینجا معلوم می شود!)

لطفاً مزایای کوچینگ را جدی بگیرید!

کوچینگ و بهره گیری از مزایای کوچینگ موجب می شود به همه مسائل پیش آمده در زندگی به دید چالش نگاه کنید و به پشتوانه تغییرات به وجود آمده در خود، کسب و کار خوبی داشته و به رفاه و امنیت مالی برسید.

سان تزو ژنرال نظامی، نویسنده و فیلسوف چینی می گوید: «خودت را بشناس! اگر خودت را بشناسی  در تمام نبردهایت پیروز خواهی شد.»

مزایای اصلی کوچینگ، بهبود عملکرد شخص است و به زندگی فرد انگیزه و نظم می دهد و موجب می شود حس خود باوری و خود آگاهی او تقویت شود. نکته قابل تأمل، اهداف متفاوت انواع روش های کوچینگ بوده و در اصل یک کوچینگ مؤثر چیزی فراتر از آموزش نحوه انجام یک کار است.

انواع مختلف کوچینگ دارای استراتژی های متفاوت بوده اما اهداف یکسانی دارند و آن افزایش عملکرد و توسعه پتانسیل های شخص می باشد. در این میان حرفه ای بودن مربی نیز حائز اهمیت است و آنها باید بتوانند با مراجع خود همدلی کرده، اعتمادش را جلب کنند و یک رابطه خوب با او به وجود آورند.

پاسخ به 4 سوال متداول درباره مزایای کوچینگ

1- هدف از کوچینگ چیست؟

هدف اصلی کوچینگ به حداکثر رساندن بهره گیری از پتانسیل وجودی فرد و بهبود عملکرد او است. هدف اصلی کوچینگ شامل توسعه، ایجاد نظم و انضباط شخصی، به وجود آوردن خودباوری، انگیزه و بهبود خودآگاهی است.

2- مزایای کوچینگ برای مربی چیست؟

کوچینگ در افزایش سطح اعتماد به نفس و خودآگاهی مربیان نیز مؤثر است و موجب می شود مهارت ها و دانشی را که آموخته اند، در حین کار با مراجع به کار گیرند و به یک مربی حرفه ای تبدیل شوند.

3- چرا استفاده از کوچینگ در بهبود مدیریت مهم است؟

کوچینگ به مدیران کمک می کند تا نقاط ضعف خود را پیدا کرده و آنها را از بین ببرند، همچنین دیدگاه بهتری در مورد توانایی های خود و نحوه استفاده بهتر از آنها به دست آورند. کار با یک مربی اجرایی برای افرادی که مدیر یک شرکت یا کسب و کار هستند، بسیار مفید بوده و آنها را در رهبری تیم و حرفه خود توانمند می کند.

4- چه چیزهایی می توان از مربیگری آموخت؟

 • آموختن مدیریت درست تیم و کسب و کار
 • خودشناسی
 • نحوه ارتباط با افراد موفق و تأثیر گذار
 • کارگروهی
 • بهبود تمرکز
 • و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.